
Jana Miklušová v plnom nasadení pri pretekoch v parkovom orientačnom behu. FOTO – ARCHÍV
Orientačný beh na Slovensku nepatrí k masovým športom, napriek tomu má však mnoho vyznávačov i obdivovateľov. Jednou z najlepších na Slovensku je Jana Miklušová, ktorej kmeňovým oddielom je Farmaceut Bratislava a osobným trénerom Ján Mižúr. Jana sa v týchto dňoch chystá na zahraničné turné do exotických krajín – Číny, Thajska a Kórey.
Ako sa slovenská orientačná bežkyňa dostane na takéto turné? Nie je to trochu neobvyklé?
„Odchádzam už zajtra. Účasť na týchto pretekoch sa dala vybojovať z predchádzajúcich kôl PWT 2001, z ktorých priamo postúpilo prvých 15 žien a 16 mužov v poradí po poslednom kole, ktoré sa konalo v Nórsku (Oslo-Holmenkollen). Ja patrím do skupiny pretekárov, ktorých oslovili až dodatočne, pretože preteky v Osle mi nevyšli a dostala som sa na 16. miesto. Takže keď niekto vypadol, ďalšia pozvánka bola adresovaná mne.“
Dá sa PWT 2001 porovnať so svetovým pohárom?
„Názov týchto pretekov je Park World Tour 2001, čo by sa dalo preložiť ako Svetový pohár v parkovom orientačnom behu. Je to séria posledných piatich kôl (3. – 7. kolo), ktoré sa uskutočnia v dňoch 18. – 30. októbra v Číne (Šanghaj, Nanjing), Thajsku (Bangkok) a Kórei (Soul). Absolvujem teda päť pretekov, na ktorých bude naozaj kvalitná konkurencia.“
Krajiny, ktoré ste spomínali, sú dosť exotické. Na akej úrovni je tam orientačný beh?
„Dalo by sa povedať, že je v začiatkoch. O jeho rozvoj sa pričinili hlavne severské krajiny. Pri takýchto podujatiach sa oslovujú nové krajiny, ktoré sú lákavé hlavne novými terénmi. Parkový orientačný beh je tu rozšírený najmä na školách.“
Parkový orientačný beh je relatívne mladá disciplína. Akú má budúcnosť?
„Parkový orientačný beh sa pomerne rýchlo udomácnil, u nás sme už mali tretie majstrovstvá Slovenska. Pretekárom sa páči, lebo je to niečo nové. Na klasiku však nedáme dopustiť. Parkový ‘orienťák‘ sa dostáva do popredia najmä preto, že je divácky príťažlivý, čo prispieva k jeho propagácii. Je to beh v teréne, väčšinou v prímestských alebo mestských parkoch, lesíkoch, mestách, na sídliskách alebo v nejakých iných atraktívnych oblastiach (napr. skanzen, lyžiarsky areál). Behá sa na kratších tratiach s väčším počtom kontrolných stanovíšť, čomu sa prispôsobuje aj mierka mapy. Trate sú menej náročné ako pri klasickom behu. Tento rok bol parkový orientačný beh prvýkrát zaradený aj na majstrovstvá sveta. V súvislosti s presadením sa orientačného behu na olympiádu má práve parkový asi najväčšiu šancu.“
Orientačný beh má aj zimné odvetvia. Skúšali ste ich?
„Láka ma to. Je to dobrá zmena a zároveň dobrý doplnkový šport. Chcela by som niekedy investovať do bežiek a potom možno skúsim aj lyžiarsky orientačný beh.“
Ste Bratislavčanka? Kde sú v okolí mesta najlepšie terény, kde najradšej beháte?
„V okolí mesta sú rôzne terény a sú aj dobré. Malé Karpaty sú kopcovitejšie s listnatými lesmi, výhodou je, že nie je ďaleko ani na Záhorie, kde prevláda rovina a ihličnaté lesy. Mojou srdcovou záležitosťou sú Vysoké Tatry. Tréningy bez mapy väčšinou absolvujem pri Dunaji, keďže bývam v Petržalke.“
PROKOP SLOVÁČEK