Hoci majú nevidiaci a slabozrakí najlepšie podmienky vo veľkých mestách, niektoré zavádzané experimenty im aj tu skôr škodia, ako pomáhajú. Stáva sa to najmä pri delených priechodoch na križovatkách, kde zvuková signalizácia nevidiaceho skôr pomýli, ako mu pomôže. Z iniciatívy zrakovo postihnutých tak v Bratislave museli zrušiť zvukovú signalizáciu na Jantárovej ceste v Petržalke, v centre na Dunajskej ulici či pred Malou scénou.
Najúčinnejšou pomôckou pre nevidiacich je biela palica. Tento symbol bol zavedený v roku 1931 na podnet Francúzky Guilly d‘Herbemondovej, ktorá upozornila na potrebu jednotnej vizualizácie v prospech zrakovo postihnutých. Deň bielej palice si zrakovo postihnutí pripomenuli včera. Nevyhnutným pomocníkom nevidiacich je tiež vodiaci pes.
V zahraničí už bežne fungujú satelitné systémy pre orientáciu a samozrejmou súčasťou vybavenia je malý prenosný počítač. Na Slovensku, zatiaľ v Žiline a v Bratislave, postupne zavádzajú do prevádzky systém diaľkového ovládania s mnohými funkciami. Nevidiaci je prostredníctvom neho informovaný napríklad o príchode linky MHD alebo si môže spustiť zvukovú signalizáciu semaforu.
V Bratislave má Únia nevidiacich a slabozrakých 700 členov, ako však povedal jej predseda Branislav Mamojka, je ich oveľa viac. V rámci celej republiky odhadol ich počet na zhruba stotisíc. Slabozrakí a nevidiaci sa stále stretávajú s bariérami, ktoré im komplikujú život. O spôsoboch, ktoré by mohli uľahčiť ich situáciu, budú hovoriť dnes na medzinárodnej konferencii organizovanej Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska na bratislavskom magistráte. Branislav Mamojka za najväčší problém na Slovensku označil absenciu záväznosti určitých opatrení. Ako poukázal, niektoré z nich sú síce výhodné pre vozíčkarov alebo ľudí s barlami, nevidiaci však strácajú možnosť orientácie.
Požiadavkou únie je aj zavedenie hlasového oznamovania zastávok vo verejnej hromadnej doprave. Takéto zariadenia zatiaľ fungujú iba v Žiline a Prešove, v Bratislave len čiastočne. Podľa Mamojku ide o finančný problém, inštalácia hlasového zariadenia do jedného vozidla stojí asi 15-tisíc korún. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska považuje za potrebné vydať osobitný predpis, ktorý by upravoval podmienky inštalácie, označovania a diaľkového ovládania signalizačných, bezpečnostných a informačných systémov pre užívateľov s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. (aje)
FOTO SME - PAVOL MAJER