Štát doplatí výrobcom tepla, malo by to byť naopak
Dlhy bytových a stavebných družstiev, ktoré vznikli v rokoch 1997 až 1998 voči výrobcom tepla, zaplatí štát peniazmi z privatizácie. Za bratislavské družstvá je to vyše 40 miliónov, za celé Slovensko 300 miliónov korún. Iniciatíva vyšla zo Sociálnodemokra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tickej strany Slovenska, ktorá navrhla zapracovať zmenu zákona o využívaní prostriedkov z privatizácie.
Ako informoval predseda Výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Jaroslav Volf, dlhy vznikli pre chybu minulej vlády, ktorá v roku 1997 zaviedla dve ceny za teplo, rozdielne pre výrobcov a distribútorov (správcovia, bytové družstvá, spoločenstvá). Distribútori vykrývali ceny za teplo z prostriedkov fondu opráv. V týchto rokoch sa objavili návrhy na konkurzy bytových družstiev, čo ohrozovalo nielen družstvá, ale aj nájomníkov.
Časť týchto peňazí by však mali výrobcovia tepla vrátiť štátu, a nie naopak.
„Pôsobenie výrobcov tepla na trhu je nekontrolovateľné, nielen v minulých rokoch, ale aj teraz. Tunelovali štátne dotácie a nik ich za to nepokutoval. Štátu tak ušli miliardy korún a môže ich vymáhať, paradoxne im teraz ešte doplatí. Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska má o tom dôkazy, bohužiaľ, štátne inštitúcie na ne nereagujú. Výrobcov tepla chráni zákon, v podstate kradnú so súhlasom ministerstva financií,“ povedal Rudolf Šaran z asociácie spotrebiteľov.
Zákon zaručil výrobcom tepla dvadsaťročný monopol, a hoci reguloval najvyššie ceny tepla za gigajoul, na ich schvaľovanie splnomocnil okresné úrady.
Tam sú často partnerom neodborníci alebo ľudia ľahko skorumpovateľní. Výrobcovia tepla si nechali poschvaľovať najvyššie ceny, ktoré nezodpovedajú nákladom na výrobu, a profitujú. Štátna kontrola nákladov v prípade výrobcov tepla nie je striktná. Údaje o nákladoch nedajú k dispozícii ani súdu, aj keď sú priamo obvinení.
Hovorí sa, že výrobcovia tepla financujú politické strany, a preto sú nedostupní. „My poslanci by sme mali pozornejšie sledovať, ako sa kontrola výrobcov tepla vykonáva a s akými sankciami a výsledkami. Našu stranu nefinancujeme z týchto zdrojov a neangažujeme sa v prospech výrobcov tepla. Chceme, aby nebol ohrozený občan z hľadiska peňaženky a strechy nad hlavou,“ povedal Volf. Jedným z riešení je podľa neho trh s teplom decentralizovať.
INGRID DROZDÍKOVÁ
Kvantifikácia finančnej nerovnováhy na trhu s teplom