
FOTO SME – MILADA ČECHOVÁ
Na predajnej výstave fosílií, minerálov a vzácnych kameňov sa v sobotu v ružinovskom DK Cultus ľudia nadšene prechádzali pomedzi stoly, brali do rúk najrôznejšie farebné zázraky, obdivovali a kupovali šperky, a tí väčší odborníci sa k nim zohýbali s lupou na oku. Na zamatových podložkách sme videli nádherné aragonity z Pakistanu, nefrity z Číny alebo malachity zo Zaire.
Najkrajším kúskom, ktorý sa nám podarilo objaviť, bol brúsený krištáľ najvyššej kvality zo Skleného na Morave – dokonale číry a priehľadný, s oválnym výbrusom. Jeho 175 karátov by vás stálo necelých 14 000 korún. Majiteľ, akademický sochár z Brna, ho ponúkol Slovenskému národnému múzeu, ktoré už od neho kúpilo viac kúskov a vystavuje ich. Tentoraz sa nenašli peniaze.
„V Brazílii sú aj metrové balvany takýchto krištáľov. U nás sa nájde raz za čas. A vybrúsiť ho vedia dvaja, traja ľudia. To všetko zvyšuje konečnú hodnotu. Ale živiť by som sa tým aj tak nemohol,“ konštatuje majiteľ, ktorý nechce zverejňovať svoje meno.
Po trinástej hodine sme sa v Malej sále započúvali do krátkej prednášky Dr. Pavla Uhera zo Slovenskej akadémie vied o mineráloch očami vedy. Dozvedeli sme sa, že minerály – napríklad práve krištáľ – môžu rásť hodiny, ale aj miliardy rokov, pričom potrebujú obrovský tlak, teplotu do tisíc stupňov a hĺbku 100 až 150 kilometrov. Ametisty v Banskej Štiavnici sa odhadujú na 15 miliónov rokov. Na Sibíri vznikli zase milióny diamantov pri dopade meteoritov. Ale neutekajte tam, do prsteňov sú nepoužiteľné.
V druhej časti sa prednáška obsahovo podstatne zmenila, metafyzická téma Minerály očami ezoteriky, ktorej sa metodologicky nie celkom šťastne zmocnil Marián Sklenár, už publikum neprijalo tak jednoznačne.
Pretože osobná skúsenosť je najlepším učiteľom, možno stačilo len odporučiť ľuďom, aby vyskúšali, či nosenie ruženínu pomáha zmierniť agresivitu, zvyšuje fantáziu a predstavivosť, učí láske a empatii, lieči zranené city. Alebo či má onyx moc zbaviť človeka alkoholizmu, drogovej závislosti a vôbec liečiť najrôznejšie poruchy ľudskej psychiky a nastoľovať rovnováhu. Toľko spomínaný krištáľ vraj zase ochraňuje auru – energetické vyžarovanie človeka, odstraňuje závraty a uložený pod vankúšom prináša vizionárske sny.
Ak drahé kamene stratia svoju farbu, prijali vašu „negatívnu energiu“ a pravdepodobne vám pomohli. Ak naopak spriehľadneli, vystavili vám vysvedčenie o duchovnej i telesnej harmónii. V podstate platí – čo neduh, to liečivá sila prírody, spolupracujúca s liečivými silami v nás, ktorí sme jej súčasťou. Na ružinovskej výstave sa prezentovala i literatúra k uvedenej problematike, zaujímavá je kniha Liečenie drahými kameňmi od Jozefa Pavla Kreperata.
V záverečnej tombole vylosovali a odmenili asi tridsať účastníkov. Osemročná Mirka Kundesová si odnášala opál, Rastislav Ševčík hesonit a Aurélia Horvátová srdiečko z lazuritu.
MILADA ČECHOVÁ