Kampaň, ktorá mala upozorniť neplatičov na nezaplatené hrobové miesta, je podľa slov riaditeľa pohrebníctva Marianum Miloslava Hrádka úspešná. Do februára sa podarilo vyriešiť zhruba 3 percentá z celkového počtu hrobov v Bratislave, čo predstavovalo ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Kampaň, ktorá mala upozorniť neplatičov na nezaplatené hrobové miesta, je podľa slov riaditeľa pohrebníctva Marianum Miloslava Hrádka úspešná. Do februára sa podarilo vyriešiť zhruba 3 percentá z celkového počtu hrobov v Bratislave, čo predstavovalo výnos okolo 6 miliónov korún. Nezaplatených zostávalo ešte 6018 hrobov. "Odvtedy prišlo dlhy uhradiť ďalších 734 neplatičov," hovorí Soňa Blažejová, technická námestníčka riaditeľa. Dodala, že tržby pohrebníctva po kampani proti neplatičom výrazne stúpli.
Kampaň, ktorá mala neplatičov upozorniť, začala minulý rok nalepovaním nálepiek na nezaplatené hroby a pokračovala demonštratívnym rušením hrobových miest a demontovaním náhrobných pomníkov.
Podľa Hrádeka, pri likvidácii hrobu prichádzalo len k demontáži pomníka, ľudské pozostatky zostávajú na mieste uložené naďalej. "Rušíme len pomník, nie však ľudský osud uložený v hrobe," povedal.
Organizácia Marianum je mestskou príspevkovou organizáciou, stará sa o 21 cintorínov, krematórium a urnový háj. Ročný obrat organizácie je skoro 100 miliónov ročne. V Bratislave je 98 519 hrobových miest a kapacita existujúcich cintorínov by mala postačiť ešte na desať rokov. Poplatky za prepožičanie hrobového miesta na bratislavských cintorínoch sú v súčasnosti od 120 do 450 korún na rok. Cena závisí od cintorína a od umiestnenia hrobu. Napríklad na Cintoríne v Slávičom údolí je najdrahšie miesto pri dome smútku. Cena za miesto pre kryptu je 230 korún za meter štvorcový ročne.