Výstava Dunajské príbehy rozpráva aj príbeh spisovateľa a humanistu Stefana Zweiga. FOTO SME - PAVOL MAJER
Humanista, hrdý Rakúšam, ale aj svetoobčan Zweig emigroval z Rakúska v roku 1934. Zweig bol vo vlasti pre svoj židovský pôvod zbavený práv, bolo mu odňaté občianstvo aj doktorát psychológie.
Po piatich rokoch strávených v Londýne pokračoval jeho namáhavý útek pred nacistami do New Yorku a ďalej do Brazílie (1941). Unavený útrapami emigrácie a bez nádeje na ukončenie Hitlerovej vlády si 23. februára 1942 spoločne s manželkou siahol na život.
Zweigove novely, romány, eseje a veľké biografie sú pevnou súčasťou po nemecky písanej literatúry. Zweig sa počas celého života snažil o porozumenie medzi národmi a kultúrami, Romain Rolland ho nazval veľkým európskym duchom. Jeho novely (Putovanie, Knihomoľ, Neviditeľná zbierka, List neznámej či Šachová novela) pôsobia rozprávačskou silou, psychologickou drobnokresbou a sú naozaj majstrovskou freudistickou "šachovou partiou" s čitateľom.
Druhá výstava má názov Kladovo - útek do Palestíny. Ponúka unikátne materiály dokumentujúce životné príbehy židovských utečencov, ktorí sa počas druhej svetovej vojny v decembri 1939 pokúsili po Dunaji dostať do Palestíny.
Loď, ktorá vyplávala z bratislavského prístavu, mala na palube vyše tisíc židovských utečencov. Po dvojtýždňovej plavbe uviazli v srbskom meste Kladovo. Zachrániť sa podarilo iba dvesto ľuďom, väčšinu utečencov zabili vojaci wehrmachtu.
Ehud Nahir, jeden z tých, ktorí prežili, zdokumentoval útek v albume fotografií. Tento jedinečný dokument predstavuje centrum výstavy.
Navštevníci nájdu na výstave zoznam tých, ktorí prežili, i tých, ktorí zahynuli. Je doplnená dokumentárnym filmom maďarského režiséra Pétera Forgácsa s názvom Dunajský exodus. Spracoval v ňom amatérske zábery námorného kapitána Nándora Andrásovitsa, natočené počas plavby židovských emigrantov do Palestíny.
Výstava Dunajské príbehy potrvá do 29. apríla. (mi)