ulici.
Na otázku, či teda múzeum ostane naďalej na svojom mieste alebo bude premiestnené, odpovedal Vajda, že o tom sa ešte len bude rokovať. "Pre magistrát budú dôležité stanoviská židovskej komunity, ministerstva kultúry a Slovenského národného múzea," upresnil.
Múzeum židovskej kultúry je súčasťou Slovenského národného múzea. Múzeum má väčšinu svojich expozícií vo vlastných budovách, výnimkami sú len expozície v priestoroch Bratislavského hradu, ktoré má v prenájme od Kancelárie národnej rady a Židovského múzea. Jeho priestory sú vo vlastníctve mesta. Nájomná zmluva sa po desiatich rokoch skončila koncom minulého roka.
"Rok pred vypršaním zmluvy sme žiadali o jej predĺženie," hovorí Branislav Rezník, zástupca generálneho riaditeľa SNM pre odborné činnosti a informačné zdroje. "Oficiálne sme žiadny list zo strany magistrátu nikdy neobdžali, ale 24. marca sme obdržali súdnu obsielku o skutočnosti, že magistrát 25. januára požiadal o súdne vypratanie."
Hovorca magistrátu túto žalobu nazval žalobou z opatrnosti a argumentuje skutočnosťou, že ju dostalo asi tridsať subjektov. Magistrát takto podľa jeho slov reaguje na veľmi zlé skúsenosti samosprávy s uvoľňovaním priestorov po skončení nájmu a medzičasom už žalobu stiahol.
Vedenie Slovenského národného múzea považuje za neštandardné, že sa problém rieši takýmto spôsobom. "Za 10 rokov sme v budove Žigrajovej kúrie preinvestovali cca 30 miliónov korún," hovorí Branislav Rezník. "Okrem toho si myslím, že niet vhodnejšieho priestoru pre židovské múzeum ako Židovská ulica, ktorá je v lokalite bývalého židovského geta a budova asi 100 metrov od dnes už neexistujúcej synagógy," hovorí Rezník. Keďže ide o expozíciu, ktorá bola pripravená a realizovaná v konkrétnom priestore, neprichádza podľa Rezníka do úvahy jej mechanické prenesenie do iných priestorov. "Museli by sme pripraviť novú expozíciu a náklady s tým spojené by predstavovali sumu 12 - 15 miliónov korún."
K eventuálnemu premiestneniu múzea sa vyjadril aj predseda Židovskej náboženskej obce v Bratislave Peter Salner. "Múzeum židovskej kultúry síce patrí štátu, ale považujeme ho za naše duchovné vlastníctvo," povedal. "Verím, že ostane aj ďalej umiestnené v doterajších priestoroch, kde reprezentuje nielen židovskú kultúru, ale aj Bratislavu." JANA PARKROVÁ
Podľa hovorkyne Ministerstva kultúry Nory Slovákovej je stabilizácia SNM - Múzea židovskej kultúry a jeho expozícií v Žigrajovej kúrii v záujme rezortu kultúry a stáva sa jednou z prioritných úloh.
Minister kultúry má záujem pokračovať v rokovaní s predstaviteľmi magistrátu a dohodnúť obojstranne výhodné predĺženie nájomnej zmluvy. I napriek nespochybniteľnému právu nakladať s majetkom mesta je tu ešte otázka historickej tradície, a preto sa ministerstvu javí ako neprezieravé, aby sa unikátna expozícia judaík vysťahovala z tohto prostredia. Navyše expozícia múzea dôstojne reprezentuje bohatú históriu a kultúru židovskej komunity. Múzeum za vyše 10-ročné pôsobenie prezentovalo svoje aktivity už tisíckam návštevníkov. Hovorkyňa ministerstva podotýka, že nejde o "likvidáciu" Múzea židovskej kultúry. Ide o expozičné a výstavné priestory, a tie treba pre múzeum jednoznačne doriešiť.