Jedno poschodie je vyhradené pre kancelárie Európskeho parlamentu, jedno pre kancelárie Európskej komisie a spoločné prízemie bude patriť Európskemu informačnému centru. Okrem toho budú na Palisádach aj veľvyslanectvá Fínska, Nórska a Švédska. Tieto tri krajiny doposiaľ na Slovensku svoje veľvyslanectvá nemali.
"Sídlime síce v hlavnom meste, ale naše aktivity sa budú dotýkať celého Slovenska. V Bratislave sídlia veľvyslanectvá a pobočky mnohých medzinárodných organizácií. V tomto zmysle sa mesto stáva čoraz viac medzinárodným a získava väčšiu príťažlivosť," povedal riaditeľ informačnej kancelárie Európskeho parlamentu Azelio Fulmini. Nové Európske informačné centrum by mali pre verejnosť otvoriť začiatkom júna. Bratislavčania si do centra budú môcť prísť preštudovať materiály a dokumenty o únii. K dispozícii bude aj miestnosť, ktorá sa bude dať využívať na semináre a prednášky.
"Budeme poskytovať dokumenty, využívať centrum na rôzne semináre, ale na druhej strane chceme byť aktívni a iniciatívni aj my. Ako príklad môžem uviesť projekt Euroškola, venovaný stredoškolským študentom. Tí môžu získať finančnú výpomoc na návštevu Štrasburgu. Tam môžu s ostatnými študentmi z iných štátov stráviť jeden deň v parlamente a zahrať sa na poslancov. Chceli by sme, aby ľudia vedeli, že Dom Európskej únie reprezentuje na Slovensku celú Európsku úniu," dodal Fulmini.
Rauno Viemerö: Bratislava sa veľmi zmenila
V novootvorenom Administratívnom centre Diplomat budú okrem inštitúcií Európskej únie sídliť aj veľvyslanectvá Fínska, Nórska a Švédska, ktoré sa do budovy postupne začínajú sťahovať.
O rozhovor sme požiadali fínskeho veľvyslanca na Slovensku Rauna Viemeröa, ktorý predtým pôsobil v litovskom Vilniuse.
V Administratívnom centre Diplomat bude od mája pôsobiť aj Fínske veľvyslanectvo. Spĺňa toto sídlo vaše očakávania?
"Áno, spĺňa ich dostatočne. Naše veľvyslanectvá sídlia v rôznych typoch budov po celom svete. Niektoré z nich sú v individuálnych domoch, ale niekoľko veľvyslanectiev máme v podobných komplexoch, ako je tento."
Myslíte si, že Bratislava môže rovnocenne súperiť s ostatnými európskymi metropolami?
"Určite áno, nemôžem si však zatiaľ dovoliť nejaké väčšie porovnávanie, lebo som tu len tri týždne. Zatiaľ sa mi zdá, že do vášho mesta prichádza mnoho investorov, čo určite pomôže jeho rozvoju."
Boli ste už niekedy predtým v Bratislave?
"Po prvýkrát som tu bol na začiatku sedemdesiatych rokov a musím povedať, že sa tu udiali veľké zmeny. V roku 1971 som totiž navštívil Petržalku. Vtedy to bola milá dedina s malými domčekmi a záhradkami. Bol som tu aj v roku 1995. Už vtedy som si všimol, ako sa mesto mení. Teraz sa mi zmena zdá oveľa väčšia. Vidím, že sa tu podporuje ekonomika a život je vo všeobecnosti na vysokej úrovni. Máte pekné mesto a som rád, že som tu."
Kto vám pomohol zorientovať sa v meste?
"Moja vďaka patrí ľuďom zo Správy služieb diplomatickému zboru, ktorí sa o nás starali. Boli veľmi milí a pomáhali nám. Okrem toho, minister zahraničných vecí Eduard Kukan nás zobral na výlet. Navštívili sme so spolupracovníkmi tokajský región. Bolo to veľmi zaujímavé." (mad)