Ak sa v bývalom celoslovenskom sálovom futbale spomenul Slov-matic FOFO Bratislava, vždy sa to viazalo s kvalitou a perfektnými výkonmi. Táto charakteristika sa nezmenila ani po vzniku celoštátneho futsalu, ktorý vznikol spojením sálového ...
Najslávnejší káder Slov-maticu FOFO z leta 2001. Hore zľava: P. Grendár, Polúch, Matuška, Mráz, Mikletič, Gavač, Horváth, Lučenič, Kain, B. Chovanec, M. Grendár. Dole zľava: Szöcs, E. Baláž, Schweighofer, Subjak, Kincses, Čavoj, Drenčko, Uhlík a P. Baláž. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ak sa v bývalom celoslovenskom sálovom futbale spomenul Slov-matic FOFO Bratislava, vždy sa to viazalo s kvalitou a perfektnými výkonmi. Táto charakteristika sa nezmenila ani po vzniku celoštátneho futsalu, ktorý vznikol spojením sálového a malého futbalu. V závere týždňa si "fofáci" pripomenú dvadsiate výročie vzniku a je na čo spomínať. Titul majstra Slovenska v roku 2002, o rok neskôr 3. miesto na Európskom pohári majstrov v Moskve, v roku 2000 víťazstvo v bratislavskom i v Slovenskom pohári a k tomu desiatky medailových miest v rôznych súťažiach.
Grendárovská idea
Ak v Bratislave poviete Slov-matic, každému sa vybavia bratia Grendárovci, familiárne nazývaní "fofáci". Od prvých krokov sálovky v hlavnom meste boli pri ňom. V roku 1982 ešte v klube Papilas, ale už v januári 1984 prišli s myšlienkou vytvoriť vlastný klub. Keďže v meste mali v tom čase veľa kamarátov-futbalistov, v marci toho roku vstúpili do 3. ligy Bratislavského zväzu sálového futbalu. Družstvo vytvorené zo základu bývalého futbalového dorastu Spojov dostalo názov podľa prezývky Petra Grendára - FOFO. Právo nosiť oranžové dresy (podobne ako Spoje) bolo formálne vykúpené demižónom vína. Hrajúcim trénerom a hlavným organizátorom života novovytvoreného klubu sa stal Martin Grendár - terajšia osobnosť a hybná páka sálovky v celoslovenskom meradle.
Raketové postupy
V prvých rokoch klub pravidelne postupoval. Z III. ligy cez druhú až do najvyššej súťaže, I. bratislavskej ligy. Tu končil väčšinou v strede tabuľky. K výrazným zmenám prišlo až v roku 1994. Vtedy získal významného sponzora, firmu Slov-matic, a vzniklo i B-družstvo (Admiral FC), do ktorého prešla staršia generácia (Mráz, Kováč, Grendárovci, Chovanec, Knietel, Kekelík). V tom čase prišlo niekoľko dobrých hráčov (Kincses, Čavoj, Kain, P. Baláž, Lučenič, Schweighofer, Gavač, Matuška, Uhlík) a vytvorilo sa nové áčko, ktoré predvádzalo skvelú sálovku. V rámci I. bratislavskej ligy postupovalo vyššie, až v roku 1998 skočilo do najvyššej republikovej súťaže, I. slovenskej ligy.
Fofo - značka kvality
V tom období sa skratka FOFO profiluje ako "FANATIC ORANJES FUTSAL ORGANISATION," čo aj plne vystihuje celkovú atmosféru klubu. Po výraznom posilnení (prišli Poluch, Subjak, Horváth, Edo Baláž) priniesol ročník 2000 prvý vrchol. V extralige sa mužstvo začlenilo medzi najlepšie, a najmä v Slovenskom pohári žalo jeden úspech za druhým. Na jeho štíte zostali bratislavské tímy Juve a Perpetuum, Olympic Trnava a vo finále aj VIX Žilina. Víťazstvo v Slovenskom pohári 2000 bolo prvým a zostalo určite jedným z najväčších úspechov klubu. O rok prišli Hrabalík, Tobl, Súkeník. Po týchto nákupoch sa už očakával od Slov-maticu titul. Prišiel. Začala sa spanilá jazda perfektného dream tímu, 26 zápasov bez prehry po sebe a to v roku 2002 mohlo znamenať jediné - majstrovský primát! Ten je doteraz najväčším úspechom. Ďalším je úspešné účinkovanie na turnaji EPM v Moskve, kde prehrali len s domácim Dinamom, neskorším víťazom, a získali cenné 3. miesto.
Klub má štyri mužstvá, v nich 43 futbalistov. V zlúčenej Extralige futsalu hrá áčko so striedavými úspechmi, s perspektívou ísť hore, béčko je na 7. mieste v druhej lige a C-tím i OLD boys sú na čele svojich súťaží. K desiatkam pohárov iste pribudnú časom ďalšie a podľa ambícií "fofákov" určite nebudú posledné.
Najväčšie úspechy
2002 majster Slovenska
2000 víťaz Slovenského pohára
2000 víťaz Bratislavského pohára
2003 3. miesto v EPM v Moskve