Hlavné mesto má v rámci Slovenska najnižšie percento nezamestnaných. Podľa posledných štatistických údajov je to presne 8731 ľudí za minulý mesiac. Aj napriek tomu je však otázka nezamestnanosti stále aktuálna.
Bratislavčan, ktorý sa prvýkrát ocitne bez práce, môže požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o zaradenie do evidencie a následne o sprostredkovanie zamestnania. Spolupráca s úradom práce však nie je povinná, ale dobrovoľná.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nezamestnaný sa môže prihlásiť na úrade do siedmich kalendárnych dní od ukončenia práce. Zaradený do evidencie je od nasledujúceho dňa po ukončení pracovného pomeru a zdravotné poistenie zaňho platí štát.
Môže sa prihlásiť aj neskôr, ale pracovníci ho zaradia do evidencie až dňom podania žiadosti. V takom prípade si už musí doplatiť zodpovedajúcu čiastku zdravotného poistenia v príslušnej poisťovni.
Nárok na podporu
Po legislatívnej zmene sociálneho systému, ktorá platí od 1. januára 2004, vypláca podpory Sociálna poisťovňa. Úrady práce pre ňu iba zbierajú podklady pre rozhodnutie o priznaní nároku.
Nárok na podporu vzniká len tomu občanovi, ktorý za posledné štyri roky môže preukázať platenie príspevku na poistenie v nezamestnanosti aspoň po dobu troch rokov.
Všetci, ktorým priznajú nárok na podporu, ju môžu poberať počas šiestich mesiacov a to vo výške päťdesiatich percent z vymeriavacieho základu. Maximálna výška podpory je okolo osemtisíc korún.
Povinnosti nezamestnaného voči úradu
Nezamestnaný Bratislavčan, ktorý je evidovaný na úrade práce, má aj svoje povinnosti. Najmenej raz za dva týždne musí byť v kontakte s úradom práce a preukázať, že si pokúša nájsť nové zamestnanie.
Musí prísť osobne a priniesť so sebou dokument, ktorý dokazuje, že si sám hľadal prácu. Môže priniesť kópiu, že bol na výberovom konaní, potvrdenie, že sa zaevidoval u sprostredkovateľskej agentúry, alebo kópiu e-mailu, ktorý poslal na adresu potenciálneho zamestnávateľa.
V hlavnom meste je priemerná doba evidencie asi 4,5 mesiaca, zamestnanie sa tu hľadá ľahšie, a preto sa ľudia v evidencii dlho nezdržia. Ale nájdu sa aj takí, ktorým sa nepodarí zamestnať do pol roka. Ide o takzvaných znevýhodnených ľudí z hľadiska vyššieho veku či nedostatočnej kvalifikácie, s ktorými sa potom na úradoch pracuje formou poradenstva alebo rekvalifikačných kurzov.
Nové elektronické možnosti priamo na úradoch
Nezamestnaní si mohli hľadať nové zamestnanie aj prostredníctvom internetu priamo na úradoch práce. V týchto dňoch táto možnosť nefunguje z dôvodu sťahovania do novej budovy na Miletičovej 21. Od apríla sa však vyhľadávanie pracovných miest opäť rozbehne.
Pre jazykovo vybavených uchádzačov sa otvára nová možnosť zamestnania v krajinách Európskej únie. Celoeurópska databáza Eures zatiaľ naplno nefunguje, k dispozícii je iba jej skúšobná prevádzka. Od 1. mája sa Eures sprístupní aj verejnosti. V databáze na elektronickom základe budú k dispozícii voľné pracovné miesta s požiadavkami na ne a podľa toho sa budú záujemcovia prihlasovať.
Odvody
Od začiatku roka sa výrazne zmenila situácia v oblasti odvodov. Pre evidovaných na úrade práce je povinné už len zdravotné poistenie. Za nezamestnaného platí naďalej štát, aj keď prekročí šesťmesačnú lehotu. Novinkou je zmena, podľa ktorej sa do dôchodku už nezapočítava doba evidencie na úrade práce.
Vzdelávanie pre trh práce
Pod názvom vzdelávanie a príprava pre trh práce sa ukrývajú rekvalifikačné kurzy. Uchádzač o zamestnanie môže svoj záujem o konkrétny kurz iniciatívne prejaviť aj sám.
Najväčší záujem je o počítačové kurzy a účtovníctvo. Problémom a nevyriešenou hádankou zostávajú jazykové kurzy. Chýba odpoveď na otázku, či niekomu pomôže päťtýždňový kurz pre začiatočníkov na to, aby sa uplatnil na trhu práce. Momentálne je to teda v štádiu vývoja.
Ďakujeme za spoluprácu PhDr. Ive Horvátovej a Mgr. Petrovi Krempaskému z ÚPSVaR.
Aké doklady sú potrebné na zaradenie do evidencie?
Preto, aby sa nezamestnaný mohol zaradiť do evidencie, musí si na úrad práce priniesť:
a) dokument o ukončení pracovného pomeru,
b) občiansky preukaz, aby mohol byť identifikovaný podľa trvalého bydliska,
c) vypísať žiadosť o sprostredkovanie zamestnania a od úradu dostane doklady pre prípadné priznanie podpory v nezamestnanosti.
V Bratislave sa treba prihlásiť na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho bydliska, konkrétne na úseku služieb zamestnanosti.
Od 1. januára sa zmenilo
+ podporu v nezamestnanosti vypláca Sociálna poisťovňa
+ nárok na podporu vzniká len vtedy, ak nezamestnaný za posledné štyri roky môže preukázať platenie príspevku na poistenie v nezamestnanosti aspoň po dobu troch rokov
+ jednotná doba poberania podpory 6 mesiacov
+ zmena spôsobu výpočtu a maximálnej výšky podpory
+ všetky druhy poistenia s výnimkou zdravotného sú dobrovoľným poistením
+ nezamestnaní viac ako 12 mesiacov sa musia na úradoch hlásiť každý týždeň