
Ku dvom pumpám na Botanickej ulici onedlho pribudne tretia – ESSO vedľa OMV. FOTO SME – PAVOL MAJER
é práce na prekládku a prípojku plynu sa však začali len nedávno. Celý proces trval takmer šesť rokov. Zrejme aj preto sa z tohto projektu stala bratislavská „stavba tisícročia“, ako ju nazval vedúci odboru územného rozvoja mesta na magistráte Ing. arch. Martin Arpáš. Dodal, že umiestnenie troch čerpacích staníc vedľa seba nie je v rozpore s územným plánom.
„Keď sme rozhodovali o výstavbe čerpacej stanice ESSO, OMV ešte nestála a ako sa pamätám, tak ani Shell, ale o tej sme už v tom čase vedeli. Ale aj keby boli stáli, pravdepodobne by sme rozhodli rovnako. Sme radi, že na túto plochu nejakého investora máme, niekoľko ich už odišlo,“ povedal starosta Karlovej Vsi Bystrík Hollý.
Na verejnom pripomienkovaní občanov však zaznelo: „Gróf La Franconi venoval toto územie mestu s podmienkou, že sa bude využívať iba na športové a oddychové účely.“
Bola to len jedna z mnohých pripomienok, ktoré občania mestskej časti podali aj písomne. Ďalšie sa dotýkali skomplikovania dopravnej situácie výstavbou novej čerpacej stanice a celkového využitia územia.
Podľa pôvodného plánu mala byť čerpacia stanica väčšia a zasahovala do územia vyhradeného na občiansku vybavenosť a čiastočne do plochy určenej na šport a rekreáciu.
Okresný úrad IV odporučil projekt zmenšiť. Podľa nového variantu bude mať stavba len tri stojany. S novým projektom súhlasili vodohospodári, dopraváci aj ochrancovia životného prostredia.
Nová čerpacia stanica bude stáť v blízkosti Dunaja a Čierneho potoka.
„ESSO nebude stáť ani v prvom, ani v druhom ochrannom pásme vodného zdroja Sihoť. Čo sa týka inundácie Dunaja, príslušný vodohospodársky orgán vydal súhlasné stanovisko,“ ubezpečuje JUDr. Jarmila Zigová z okresného úradu IV. „Navyše sme firme ESSO uložili revitalizáciu blízkeho Čierneho potoka.“
Ako sme sa dozvedeli na vodohospodárskom podniku, ESSO bude stáť na kóte, ktorá je chránená aj proti storočnej vode.
Dno podzemných nádrží bude o 30 centimetrov vyššie, ako sa teoreticky predpokladá hladina storočnej vody (výška hladiny Dunaja pri povodni, ktorej pravdepodobnosť výskytu je raz za sto rokov). Aj v tisícročnej vode by boli podzemné nádrže ponorené len do výšky 75 centimetrov. Keďže zásobníky budú mať dvojitý plášť a medzipláštie má byť naplnené špeciálnym plynom, ktorý v prípade narušenia prvého ochranného plášťa zaregistrujú snímače, k ekologickej katastrofe by nemalo dôjsť.
Podľa riaditeľa Botanickej záhrady Jaroslava Bellu aj oni sa pred časom obávali susedstva pumpy OMV. „Väčšie znečistenie spôsobuje cestná doprava. Benzínka pri prečerpávaní používa modernú technológiu na odsávanie výparov a ani vetry k nám nesmerujú. Staráme sa im o clonovú zeleň, takže táto pumpa vyzerá tak, ako by asi mali vyzerať všetky.“
Majiteľ pozemkov, ktoré budú susediť s ESSO-m sa proti rozhodnutiu mestskej časti odvolal až na ministerstvo životného prostredia. Tvrdí, že pumpa znehodnotí jeho parcelu.
Prípravné práce na stavbe novej čerpacej stanice však neprestali. ESSO Slovensko, spol s r. o., má na ne právoplatné stavebné povolenie. Rozhodnutie o hlavnej stavbe ešte nie je právoplatné.
JANA MARTINKOVÁ