Lilla Krász: Do vosku uložená anatómia. FOTO - ARCHÍV
v.
Kurátor výstavy Péter Tóth G. prednášal na Univerzite v Pécsi o významoch ľudského tela v kultúre a zároveň rozmýšľal o tom, ako by sa téma mohla preniesť do muzeálneho prostredia. Oslovil výtvarníkov, historikov, etnografov, psychológov, literárnych vedcov i kunsthistorikov a tak vznikla sieť menších projektov V koži viazané.
Erika Baglyasová vo svojej inštalácii prezentuje pri stavbe odkryté pozostatky avarského pohrebiska, ktoré konzervovala do stĺpov zo syntetickej živice a umiestnila ich na tri biele podstavce - katafalky. Prázdne stĺpy na jednom z troch katafalkov si rezervovala pre seba.
Lél Keve Lipovszky vytvoril počítačovú digitálnu filmovú sekvenciu, ktorej účinkujúci sú postavy z drôtených kostier v bielom prostredí.
Psychologička Márta Csabaiová vo svojom projekte analyzovala tendencie plastickej chirurgie, večnú túžbu po dokonalom a nesmrteľnom tele.
GergŚ Horváth predstavuje súčasné trendy tetovania a piercingov v Maďarsku.
Archeológ Emil Ráduly prezentuje odkrytie krypty z 18. storočia v Kostole bielych vo Váci. Mikroklíma v krypte spôsobila, že väčšina tiel sa prirodzeným spôsobom mumifikovala, vysušila.
Výstava, pozostávajúca z multimediálnych projektov, fotoinštalácií a muzeálnych predmetov potrvá do 31. mája. (mi)