na území s rozlohou 12 500 hektárov. Patrí k nim napríklad aj Pečniansky les a Starý háj v Petržalke, Dunajské luhy v Rusovciach a Čunove či biskupické lužné lesy.
"Na kúpu týchto lesných území použijeme väčšinu z rozpočtu, ktorý sme získali v rámci projektu Life. Vyčlenili sme 284-tisíc eur a podľa úradných cien by nám to malo vystačiť na kúpu 100 - 150 hektárov lesa," hovorí Tomáš Kušík, predseda Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.
Ochranári chcú časti lesov kúpiť alebo prenajať, aby mohli z pozície vlastníkov ovplyvňovať lesné hospodárenie v nich. "Väčšinu prirodzených lužných lesov nahradili ekonomicky výhodné plantáže. Vysádzajú tu hybridné euro-americké topole, ktoré sa rúbu v nízkom veku a spracúvajú na papier. Tieto umelo vyšľachtené dreviny nevytvárajú vhodné prostredie pre rastliny a živočíchy, ktoré sú pôvodnými obyvateľmi tohto územia," vysvetľuje Kušík. Podľa neho sa vytrácajú staré stromy a lesy, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre život vtáctva, hmyzu a viacerých druhov rastlín. Práve na takéto posledné zvyšky lesov prirodzeného charakteru zameriavajú ochranári svoju pozornosť.
Lesy, ktoré chcú ochranári "vykúpiť", patria pozemkovým spoločenstvám, Štátnym lesom, ale niektoré územia patria cirkvi, Vodohospodárskej výstavbe či množstvu súkromných vlastníkov. "S niektorými vlastníkmi už rokujeme. Väčšina z nich zatiaľ prenajíma svoje pozemky Štátnym lesom a sú ochotní vyjsť nám v ústrety a predať alebo prenajímať ich ochrancom prírody," povedal Tomáš Kušík.
Bratislavské regionálne ochranárske združenie chce najzachovalešie časti lesov získať ešte tento rok. Ak sa im nepodarí vytypované územia kúpiť, chcú ich prenajať na dobu 30 až 99 rokov, čo by malo zaručiť, že zatiaľ sa presadia zákony o ich ochrane.
JANA PARKROVÁ