Pred Dómom sv. Martina sa sprievod dozvedel o korunovačných klenotoch, zvonoch či panovníkoch. O pomoc zo žalára prosil nešťastný poddaný. Neskôr latinskými pokrikmu Vivat Rex a Vivat Regina privolali deti pred katedrálu kráľovský pár na koňoch. "Musíte sa nám pokloniť. Alebo sa chcete tiež dostať do žalára?" spýtala sa prísne panovníčka.
Sprievod pozdravil aj Schöner Nazi, ktorý bol v minulosti neodmysliteľnou súčasťou mesta a dnes ho pripomína socha v centre. Elegantný a vždy usmiaty starší pán v klobúku a s paličkou rozdal deťom typické bratislaveké rožky, ktoré si zobral do zásoby. "Tie zásoby bude potrebovať, keď budeme v únii," ironicky poznamenala staršia pani.
Pred najstaršou Univerzitou Istropolitanou sa dvaja študenti stavili o zlatku, či známy matematik, vynálezca a astronóm Regiomontanus úspešne predvedie svoj lietajúci stroj. "Určite nepoletí. Veď to sľubuje už niekoľko rokov," povedal jeden zo študentov. Vynálezca nakoniec z okna univerzity nevyletel, pretože mu z krídel opadalo perie, a tak svoj pokus o deň odložil.
Pravý rytiersky súboj mohli návštevníci sprievodu vidieť na Františkánskom námestí. Stredovekí hrdinovia bojovali o srdce krásnej dámy. Nechýbali pri tom ani hlasné výkriky a nebezpečné údery.
Prehliadku mesta viedol veselý šašo Gašpar, ktorý deťom aj dospelým porozprával o pravdivých udalostiach a legendárnych postavách. Deti sa predbiehali v menovaní názvov ulíc, historických osobností či dátumov. Niektoré si prehliadku mesta dokonca zopakovali niekoľkokrát.
Krátku, ale o to zaujímavejšiu hodinu dejepisu mohli zažiť účastníci sprievodu Spoznaj romantickú Bratislavu. V sobotu sa v rámci projektu, ktorý zorganizovala staromestská samospráva, počas celého dňa vydalo do ulíc mesta vyše dvadsať skupín. Deti, dospelí i zahraniční turisti sa mohli dozvedieť viac o histórii hlavného mesta, vidieť historické osobnosti a vypočuť si zaujímavé príbehy. "Vôbec som nečakala, že to bude také zaujímavé. Presne takto podaná história deti nadchne, zapamätajú si dôležité informácie, no nevnímajú to ako povinné učenie," povedala staršia pani, ktorá prehliadku absolvovala s 5-ročnou vnučkou. Deti v uliciach Bratislavy mohli stretnúť kráľovnú, Ľudovíta Štúra, Schöner Naziho či vidieť Čiernu pani na Michalskej veži a počuť drzý smiech posmievačika. K päťdesiatčlenným skupinám sa často počas hodinovej prehliadky pridávali ďalší náhodní okoloidúci. SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL