S obdobím dozrievania ovocia už tradične v záhradkároch narastá pocit strachu. O svoju záhradu sa starali celý rok, ale o úrodu sa musia proti svojej vôli deliť s bezdomovcami. Tí jednoducho prídu a odtrhnú si, na čo majú chuť. Nezriedka sa vlámu aj do chatiek. Berú všetko, čo má akú-takú cenu. Príbory, poháre, sklá, predmety z kovu. Tie potom končia v zberných surovinách.
„Niektorí záhradkári si za to môžu aj sami,“ tvrdí tajomník Republikového výboru Slovenského zväzu záhradkárov Juraj Korček, „využívajú bezdomovcov ako lacnú pracovnú silu na obrábanie pôdy. Za odmenu im potom dovolia bývať nejaký čas v chatke.“ Očakávajú, že sa bezdomovci postarajú o parcelu počas ich neprítomnosti. Problém vzniká v momente, keď bezdomovci odmietajú domček po vypršaní dohodnutého času opustiť.
Najviac sa vykráda v chatkových osadách Žabí majer, Trnávka a Ivanka pri Dunaji. Plukovník Molnár z Krajského riaditeľstva polície nám povedal, že v lokalite Žabí majer, kde sa nachádza asi päťtisíc chatiek, je objasnenosť prípadov vlámania a poškodzovania cudzieho majetku len veľmi malá. Známy je tiež prípad majiteľa drevenej chatky z oblasti nad Líščím údolím. Lepšie povedané – bývalého majiteľa. Jedného dňa totiž našiel svoju chatku vyhorenú. Už predtým zistil, že mu tam prebývajú bezdomovci. V celej lokalite je ich vraj asi 120. Náhradné ubytovanie odmietajú a hovoria, že živých ich odtiaľ nedostanú.
Iného záhradkára vykradli už toľkokrát, že chatku ani nezatvára. Na parapetnej doske necháva fľašu vína s odkazom: Vypite si, ale ostatné nechajte na pokoji a nič mi tu nerozbíjajte! Podobne riešia situáciu aj v Mlynskej doline. Skúšali už všeličo. Dokonca aj mreže. V poslednom čase nechávajú pred dverami svojich chatiek zabalenú slaninku a fľašu jablčného vína.
Keď už chatárom nič neukradnú, čaká ich aspoň nemilé prekvapenie v podobe výkalov a zvratkov vnútri chatky alebo v záhradke. Záhradkári už napísali aj na ministerstvo vnútra. Žiadali o policajné hliadky. Ministerstvo im odpovedalo, že polícia nemá ľudí a dosť peňazí ani na benzín.
Tak si záhradkári pomáhajú sami. Vytvorili akési strážne hliadky, ktoré v čase dozrievania ovocia patrolujú v niekoľkých turnusoch po záhradkárskych osadách. Tvoria ich traja-štyria muži vyzbrojení palicami a baterkami. Strážia najmä v noci. Ani domobrana však nie je riešením. Väčšinu záhradkárov totiž tvoria dôchodcovia – nie práve fyzicky najzdatnejší. Absurdná scéna, v ktorej zhrbení starčekovia s palicami v rukách prečesávajú parcely, zatiaľ čo na druhej strane sa veselo kradne, sa tak stáva realitou.
JURAJ HARUŠTIAK