
O voličov do volieb krajského parlamentu sa uchádzajú rôzne typy koalícií. Podľa prieskumu by však v Bratislavskom kraji určite nevolilo dvadsať percent obyvateľov, o účasti je presvedčených 30 percent, ostatní váhajú. FOTO SME - PAVOL MAJER
Podľa prieskumov agentúry Markant v Bratislavskom kraji vedie HZDS.
„Preferencie HZDS nerastú, zoslabujú sa však pozície jeho rivalov. To, že hnutie v kraji vedie, spôsobila roztrieštenosť iných segmentov straníckeho systému. Keby vzniklo silné pravicovo-centristické zoskupenie, pohodlne by vyrovnalo tieto preferencie,“ konštatuje politológ Grigorij Mesežnikov.
Agentúra Markant robila prieskum na Slovensku a v jednotlivých krajoch koncom septembra. „Zistili sme, že v Bratislavskom kraji má Smer slabšiu pozíciu ako na zvyšku Slovenska, naopak ANO má zase silnejšiu,“ informovala nás riaditeľka agentúry Tatiana Rosová. Výsledky prieskumov jednotlivých agentúr sa líšia a počet priaznivcov kolíše hlavne pri nových stranách Smer a ANO. „Medzi voličov týchto dvoch nových strán patria ľudia, ktorí stále váhajú a ich rozhodnutie koho voliť ovplyvňuje aj mediálna prezentácia strany. Preto okrem metódy zberu dát má pri zisťovaní preferencií dôležitú úlohu aj čas,“ dodáva riaditeľka Markantu.
Preferencie koalícií sa nedajú zistiť len jednoduchým sčítaním percent jednotlivých strán. V koalícii funguje odstredivý moment, ktorý môže posunúť sympatizantov niektorých strán do iného zoskupenia. Sympatizantovi politickej strany sa nemusí páčiť výber partnerov a vtedy zoskupenie voliť nebude. Preto sa pri podobných prieskumoch zisťuje aj miera sympatie či antipatie k politickým stranám. Najsilnejšie antipatie sú medzi voličmi opozičných a koaličných strán, ďalej medzi ľavicou a pravicou, preto napríklad dvojica SDĽ a SDKÚ by podľa výskumov mala spolu nižšie percento úspešnosti. A v Bratislavskom kraji sa v koalícii tieto dve strany nestretli.
Pokračovanie na II. strane
Keby sa voľby do parlamentu konali už tento víkend, komu by ste v Bratislavskom kraji dali svoj hlas?
HZDS 23,0 %
SDKÚ 18,4 %
KDH 9,5 %
ANO 8,6 %
Smer 6,7 %
DS 4,5 %
SMK 4,1 %
SDĽ 3,6 %
SOP 3,5 %
SNS 3,4 %
KS 2,3 %
Stred 1,1 %
SZS 0,4 %
LDÚ 0,2 %
SDSS 0,2 %
ZRS 0,2 %
iná strana, hnutie 0,9 %
nezávislí kandidáti 9,5 %
spolu 100 %
zúčastnil/a by som sa volieb,
ale neviem, koho by som volila 7,9 %
nezúčastnil/a by som sa 20,5 %
neodpovedal/a 4,5 %
Zdroj: Markant
Prieskumy Markantu ukázali aj malý paradox – voliči KDH vo vysokej miere sympatizujú s SDKÚ, zatiaľ čo u politikov takéto porozumenie nebadať.
Pri koaličných rokovaniach sa dohovárajú okrem počtov poslancov aj kandidáti na predsedu VÚC, ale stavajú sa tiež kandidáti na budúceho primátora Bratislavy. Tipy na budúcich primátorov sú zatiaľ tajné. Na post predsedu VÚC boli doteraz dvaja oficiálni kandidáti, Peter Gandl za SDKÚ a Ľubo Roman za KDH – ANO – DS – SMK. Po utorňajšom rokovaní štvorkoalície s SDKÚ sa situácia zmenila. Dohodli sa na päťkoalícii a ich spoločným kandidátom na predsedu sa stal Ľubo Roman.
Ako povedal Grigorij Mesežnikov, bratislavská vzorka zoskupení nemusí byť vzorom spájania strán pred veľkými voľbami, môže byť však vzorom povolebnej spolupráce.
Podľa prieskumu by v Bratislavskom kraji určite nevolilo dvadsať percent obyvateľov, o účasti je presvedčených 30 percent, ostatní váhajú. Výsledky prieskumu v Bratislavskom kraji sú odlišné od prieskumov v iných krajoch. Relatívne podobné preferencie sa ukázali v Košickom kraji.
INGRID DROZDÍKOVÁ