Ako hodnotíte ponuku festivalu?
"Úvodný film kanadského režiséra Denysa Arcanda Invázia barbarov vo mne zanechal hlboký dojem. Čítala som, že tento film vyvolal u divákov aj u kritikov protichodné názory, mňa zaujal a mrzí ma, že som nevidela aj predchádzajúci film tohto režiséra Úpadok amerického impéria (1986). Chcela by som si pozrieť Strach a chvenie Alaina Corneaua, filmovú adaptáciu Nothombovej románu, ktorý nedávno vyšiel aj v slovenskom preklade Andrey Černákovej a film Patricea Chéreaua Jeho brat. Mimoriadne sa mi páčila aj jeho Intimita. A ešte sa chystám na dokumentárny film Byť a mať Nicolasa Philiberta."
Dajú sa vysledovať nejaké spoločné črty v umení frankofónnych národov?
"Frankofónne umenie je - veľmi všeobecne povedané, veľká kultúrna rozmanitosť, množstvo tvorivých prístupov, ktoré spája spoločný kultúrny základ. Myslím, že jeho spoločnou črtou by mohlo byť to, že tvorcovia sa zaoberajú súčasnosťou, ich filmy nepôsobia ako umelo vykonštruovaná realita."
Čo z francúzskeho umenia je vám najbližšie?
"Z autorov, ktorých som zatiaľ prekladala, mi bola asi najbližšia Nathalie Sarrautová. Jej videnie sveta a jej spôsob verbálneho "stelesnenia", upriamenie sa na detail, zaznamenávanie prúdu vedomia, spomienok na detstvo - to sú veci, ktoré sú mi blízke."
Máte nejaký tip na iné kultúrne podujatie?
"Konečne prišla jar a možnosť výdatne sa poprechádzať po meste aj po okolí. V centre bude zajtra zaujímavý program. Na pondelok 22. marca sa chystá predstavenie Shakespearovho Othella štvrtákov VŠMU v réžii Michala Vajdičku. Páči sa mi aj školské predstavenie frankofónneho autora F. Crommelyncka Veľkolepý paroháč v réžii Kamila Žišku, ktoré sa hrá v Kaplnke VŠMU na Ventúrskej." (Viac o festivale na IV. strane) (vju)