Stále viac vysokoškolákov počas štúdia brigáduje. Vyhľadávajú krátkodobé brigády, ako sú upratovanie, vykladanie tovaru a iné manuálne či administratívne práce, ale obľúbené sú aj rôzne promo akcie či obsluhovanie v krčmách a reštauráciách. "V priemere si dokážem zarobiť tak dve-tri tisícky mesačne," hovorí Mišo z Filozofickej fakulty UK.
Niektorí využívajú študentské agentúry. "Síce si nemusíte prácu hľadať, ale agentúry si strhávajú províziu zo mzdy," hovorí.
Určitú výhodu majú vysokoškoláci z Bratislavy. Nemajú až také vysoké životné náklady, ako ich spolužiaci na internátoch. "Žijem síce hlavne z peňazí od rodičov, ale potrebujem aj nejaké vreckové," hovorí Lucia Sabová z východného Slovenska.
Pre väčšinu študentov je pomerne ťažké nájsť si prácu vo svojom odbore už počas štúdia, azda najúspešnejší sú ekonómovia, informatici, študenti žurnalistiky a právnici. "Niektorí spolužiaci robili v advokátskych kanceláriách už od prvého ročníka, teraz ku koncu štúdia už pracuje na polovičný úväzok viac ako polovica z nás. S praxou počas školy si ako absolventi ľahšie nájdeme zamestnanie," hovorí študentka práva Andrea.
Niektorí vysokoškoláci popri štúdiu na prácu nemajú čas. "Nepracujem nikde, lebo študujem na dvoch školách. Zarobím si na seba počas prázdnin," hovorí študentka psychológie Zuzana. "Populárna je Amerika. Teraz ale dolár klesá, tak veľa ľudí plánuje ísť do Veľkej Británie a Írska, kde nám otvoria pracovné trhy," vysvetlila. (mk)
(Pozri aj II. stranu)