Budovu Satelitu aj s pozemkom ponúkne mestská časť Lamač vo verejnej súťaži. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Zipp za Satelit ponúka 3 milióny a za pozemok 1,5 milióna korún.
Budova naposledy fungovala ako pohostinstvo. V roku 2002 ju znalci ohodnotili na viac ako 10 miliónov korún. Dôvodová správa však uvádza, že dezolátny technický stav, za ktorý je zodpovedná samotná mestská časť, spôsobil, že táto hodnota budovy už nie je aktuálna. Mestská časť by teda za budovu s pozemkom a predaj jej železnej konštrukcie získala asi 5 miliónov korún. "To je málo," namietol poslanec Radoslav Olekšák.
Starosta Peter Šramko argumentoval tým, že firma Zipp by na mieste postavila obytný dom, čo by prispelo k vytvoreniu bytových kapacít v Lamači. "Suma je nízka, ale byty, ktoré Zipp postaví, bude ponúkať za vysoké ceny, takže nebudú pre Lamačanov. Nepredávajme pozemok, na ktorom môžeme stavať nájomné byty," povedal Olekšák.
Starosta uviedol, že budova je v katastrofálnom stave, ktorý všetkých doterajších záujemcov odstrašil. "Je plná azbestu, už len jeho zlikvidovanie bude stáť dva milióny korún. Okrem toho sa tam môže kedykoľvek niečo prihodiť a ak ju nepredáme, budeme ju musieť na naše náklady zakonzervovať," tvrdí. Inzerát o predaji budovy zverejnila mestská časť na internete, ale netýkal sa pozemku, len samotnej budovy.
Finančná komisia navrhla, aby mestská časť rokovala s firmou Zipp o tom, aby určité percento bytov v obytnom dome patrilo mestskej časti.
Poslanci napokon prijali pozmeňovací návrh Radoslava Olekšáka, ktorý žiada, aby bol zhodnotený stav budovy a pripravená verejná súťaž na investora. Pre získanie informácií o ďalších možnostiach výstavby obecných bytov žiadali poslanci vyčleniť prostriedky na statický prieskum školy a zdravotníckeho zariadenia v Lamači z hľadiska možnej nadstavby.
Prípadov, keď mestské časti predávajú pozemky bez verejnej súťaže, je viacero. Zámer predávať pozemky nezverejnili napríklad ani mestské časti Dúbravka a Nové Mesto. V Dúbravke išlo o pozemok oproti Domu kultúry a v Novom Meste o predaj pozemku za jazerom Kuchajda. Podľa prezidentky Trasparency International na Slovensku Emílie Sičákovej Beblavej, predaj bez verejnej súťaže ponúka priestor pre korupčné aktivity. "Z hľadiska verejného záujmu je verejná súťaž pri predaji nehnuteľností za presne stanovených podmienok najtransparentnejším riešením." Dodáva, že v prípade samosprávy je spôsob predaja majetku bez súťaže paradoxný. "Na jednej strane sa predstavitelia samosprávy sťažujú, že majú málo peňazí na zabezpečenie úloh, ktoré im zveril štát. A na druhej strane predávajú svoj majetok bez toho, aby zistili najvyššiu ponuku a získali tak príjmy." (dro)