Taekwondo je olympijským športom a vďaka tvrdým súbojom sa páči aj divákom. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR / AP
Športová galériaHistória bojového umenia taekwondo siaha až do obdobia pred naším letopočtom, keď na území dnešnej Kórey existovali tri kráľovstvá. Podľa prameňov zohralo zrejme najväčší význam pri zrode dnešného taekwonda kráľovstvo Silla. Novodobá história sa začala písať po oslobodení Kórey v roku 1945 a zhruba o desať rokov neskôr sa stretli zástupcovia viacerých príbuzných štýlov bojových umení, aby vytvorili jedno spoločné - taekwondo.
Prvé majstrovstvá sveta sa uskutočnili v roku 1973 v Soule a v roku 1988 sa taekwondo začalo uchádzať o štatút olympijského športu. Po ukážkach v Soule a Barcelone sa v Sydney stalo oficiálnym olympijským športom.
Prvý slovenský klub TaeKwon-Do založili v roku 1990 v Bratislave bratia Karwandgarovci z Afganistanu, ktorý neskôr pomáhali aj s vytvorením klubov a strešnej federácie.
"Ak si názov taekwondo rozložíme, tak tae znamená techniky nohou, kwon techniky rukou a do je cesta alebo umenie. V mnohom sa taekwondo podobá ostatným ázijským bojovým umeniam. My však na tatami (žinenke) súťažíme v štyroch oficiálnych disciplínach," hovorí Mati Karwandgar.
Prvou z nich sú formy, kde pretekári cvičia špeciálne zostavy a sú hodnotení podľa precíznosti predvedenia. Ďalšou je voľný súboj, kde medzi sebou bojujú dvaja pretekári s možnosťou plného kontaktu rukou alebo nohou (telo i hlava sú chránené). Ďalej sa súťaží v prerážaní dosák rôznymi technikami a poslednou disciplínou sú kopy vo výskoku, kde sa hodnotí výška a technika kopu.
Najmä pri prerážaní dosák (alebo hlinených škridiel) rukou či nohou sa divákom zatajuje dych. "Dokážeme sa v okamihu skoncentrovať a prekonať bolesť. V plnokontaktnom dueli dvoch bojovníkov je to rovnaké. Údery rozdávame, ale aj prijímame. Filozofia všetkých ázijských bojových umení velí prekonať samého seba," hovorí Karwandgar.
Aj keď by sa mohlo zdať, že taekwondo je agresívne, nie je to pravda. Etika je vždy na prvom mieste. Filozofiou nie je naučiť sa biť. Je absolútne zakázané používať akékoľvek techniky (okrem sebaobrany) v bežnom živote. V popredí je zdravotná stránka, morálka, česť a disciplína.
PROKOP SLOVÁČEK
klubyTaekwondo je jedno z najpopulárnejších ázijských bojových umení, zamerané predovšetkým na obranu a skladá sa z 3200 presne popísaných kopov, pádov, úchopov, úderov, blokov, sekov a úhybov. Predpísaný odev, v ktorom sa cvičí, sa volá dobok. Súčasťou tréningu je aj nácvik sebaobrany.
TaeKwon-Do Bratislava
- Klub má tri centrá. V Petržalke (ZŠ Černyševského 8), v Devínskej Novej Vsi (Športové centrum Rolando, Na hriadkach 51) a v Športovej hale Mladosť (Trnavská cesta 39)
- Informácie na www.ptftaekwondo.sk
Klub Horangi Bratislava
- Klub trénuje v telocvični Základnej školy
na Vazovovej ulici 4
- Kontakt: Peter Weidinger (0907 743 685)
- Informácie na http://horangi.szm.sk,
e-mail: pweidinger@stonline.sk
Chon-Ji klub Bratislava
- Klub trénuje v telocvični Základnej školy
na Lazaretskej 3
- Informácie na http://chonji.host.sk/,
e-mail: chonji@host.sk