Zo siedmich základných škôl majú v Dúbravke už čoskoro zostať len štyri. V súlade so "systémovým a perspektívnym riešením", ktoré nedávno na stránkach Dúbravských novín prezentoval starosta mestskej časti Peter Polák, sa medzi odsúdenými na zánik má ocitnúť aj ZŠ na Bilíkovej - práve tá, ktorá patrí k najlepším a na ktorú sa do 1. ročníka pravidelne hlási oveľa viac žiakov ako na ostatné (s výnimkou ZŠ Sokolíkova). Učitelia to nechápu a vyše 200 rodičov dotknutých detí sa podpísalo pod protestné vyhlásenie. "Nebránime sa zlučovaniu škôl, ale žiadame, aby i v tomto procese bola uplatnená základná logika..."
Keby ZŠ Bilíkova, podobne ako tie štyri, ktoré majú v súlade so starostovou koncepciou zostať, stála v jednom z rohov obdĺžnikovej Dúbravky, a nie v strede, mala by možno šťastie. Jediným zdanlivo logickým a aj oficiálne prezentovaným argumentom v prospech jej "umŕtvenia" je totiž skutočnosť, že škola svojou polohou nezapadá do územných plánov rozvoja mestskej časti.
Že dosahuje trvale dobré výsledky (vyše 91-percentná úspešnosť prijatia na stredné školy), že je o ňu veľký záujem (takmer štvrtina žiakov je mimodúbravských) a že aj napriek medializovaným správam o jej chystanom útlme sa tam na zápis do 1. ročníka prihlásilo viac detí než na tú školu, ku ktorej má byť priradená, to asi v logike dúbravských úradníkov nehrá žiadnu rolu. Alebo žeby kvôli nejakým iným argumentom v pozadí nesmelo hrať?
Niečo na tej čudnej logike asi bude, lebo keď rodičia detí z Bilíkovej pozvali starostu a jeho ľudí na stretnutie, na ktorom sa o osude školy chceli porozprávať, tí ich ponuku k diskusii neprijali. "Aj preto sme nútení obrátiť sa na médiá. Tým viac, že niektoré informácie, ktoré zverejnil pán Polák v Dúbravských novinách, sú zavádzajúce," hovorí Gabriela Obdržálková.
Starosta obhajuje zamýšľanú spornú koncepciu redukcie počtu škôl aj nedostatkom peňazí na ich prevádzku.
Podľa nedávno schváleného normatívu na žiaka dostane Dúbravka asi 75 miliónov korún, no pri zachovaní súčasného počtu siedmich ZŠ by potrebovala o minimálne 8 miliónov viac. "Jediné východisko je prenajať priestory v menej naplnených školách súkromným školským zariadeniam, ktoré budú platiť náklady na energie, služby a nájomné, z ktorého sa bude prilepšovať našim školám," tvrdí starosta.
Okrem toho, že ZŠ Bilíkova nie je z kategórie tých menej naplnených (naopak, k takej ju chcú priradiť), pre rodičov tamojších detí znie falošne aj starostov "spásonosný" argument o prenájmoch a platbách. Časť priestorov tejto školy totiž už dlhšie užíva Gymnázium Bilíkova, ktoré zostalo pod štátnou správou, pričom len za ich vykurovanie mohlo za vlaňajší školský rok pribudnúť do pokladne samosprávy podľa verejne dostupných informácií približne 1,7 milióna korún. A prečo iba mohlo, a ozaj aj nepribudlo? Jednoducho preto, že starosta doteraz neinicioval podpis príslušnej zmluvy, gymnázium teda vlastne ani nemá na základe čoho platiť. Rodičia zo ZŠ Bilíkova sú dosť rozhorčení: "Viac než rok, odkedy základné školstvo prešlo pod mestá a obce, tie peniaze nikomu nechýbali?! A namiesto toho, aby o každú korunu bojovali, idú rušiť jednu z najlepších škôl?"
BLAŽEJ PANIK