SME

Divokožijúce zvieratá stretnete aj v meste

Viacero druhov divokožijúcich zvierat, ktoré sa bežne vyskytujú vo voľnej prírode v horskom prostredí, žije aj priamo v Bratislave a v jej bezprostrednom okolí.

Veverica hrdzavá žije aj v Sade Janka Kráľa. FOTO AFP - JANEK SKARZYNKSI

Cestou do Horského parku neďaleko frekventovanej Štefánikovej ulice vidieť medzi konármi stromov na Hlbokej ceste veveričky. Veverička stromová sa pohybuje zväčša v korunách stromov a v norách v ich dutinách. Je všežravá, ale živí sa prevažne orieškami, lieskovcami, bukvicami a hmyzom. Podľa sfarbenia sa veveričky delia na tmavé a hrdzavé. Okrem Horského parku sa vyskytujú v centre mesta aj v Sade Janka Kráľa a v Kochovej záhrade. V Horskom parku, v Kochovej záhrade či v Sade Janka Kráľa žijú aj všetky druhy ďatľov. Z krkavcovitých vtákov sa zase v Bratislave často objavujú havrany, vrany šedé a kavky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším z druhov zvierat, ktorému neprekáža mestské prostredie, je jež východoeurópsky. Často sa objavuje v záhradách v okolí lesov, v Petržalke pri Chorvátskom ramene, v Horskom parku a jeho okolí či na Kolibe. Jež žije v lese, ale obľubuje najmä prechodné lokality medzi lesným a lúčnym prostredím.

"V lesoch na Devínskej Kobyle, Železnej studienke, Kolibe či v Rusovciach žijú aj väčšie cicavce. Srny a srnce sa vyskytujú v oblasti Devínskej Kobyly a v lesoch pri Železnej studničke. Na Kolibe sa vyskytujú diviaky a v Rusovciach či na Železnej studničke môžu Bratislavčania zazrieť líšku," hovorí Andrej Popovič z Bratislavského regionálneho a ochranárskeho združenia.

Z vtáčích obyvateľov sú najpozoruhodnejšie dravce - myšiak hôrny, sokol myšiar či sokol sťahovavý a viaceré pozoruhodné druhy vodných zvierat žijú v Chorvátskom ramene, napríklad mlok či ondatra. V mestskej časti Devínska Nová Ves sa vyskytujú bociany biele. Bocian čierny, ktorý je veľmi citlivý na vyrušovanie, hniezdi ďalej od mesta - na Záhorí.

SkryťVypnúť reklamu

"Prostredie viacerých prírodných lokalít v meste je podobné prirodzeným biotopom, v ktorých sa takéto zvieratá vyskytujú," vysvetľuje výskyt divokožijúcich zvierat v meste Andrej Popovič. "Viaceré chránené prírodné lokality totiž plynule prechádzajú na územie mesta aj so svojimi "obyvateľmi". Takže zvieratá majú porovnateľné podmienky pre život ako v ich prirodzených biotopoch."

Územie Devínskej Kobyly je plynulým prechodom Malých Karpát a mesta, lužné lesy zase prechádzajú do Starohájskeho lesa priamo v susedstve petržalského sídliska. Vhodné podmienky pre život divokožijúcich zvierat sú aj v parkoch či záhradách priamo v centre mesta. Napríklad v Horskom parku, Kochovej záhrade v lesíku pri Bôriku a na petržalskej strane v okolí Chorvátskeho ramena, v Sade Janka Kráľa či v petržalských lesoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Počet zvierat žijúcich v meste je menší ako v prírodných lokalitách vzdialenejších od hluku a ľudí. Vyrušuje ich najmä hlučné prostredie, ale na druhej strane ich priťahuje to, že si v mestskom prostredí nachádzajú ľahšie potravu. Zvykli si už aj na "obohatenie" o mestskú stravu a na prikrmovanie ľuďmi," dodáva Popovič.

Bratislava má podľa neho výhodu v tom, že zatiaľ medzi mestom a Malými Karpatami či Dunajskými luhmi nevznikli nijaké prírodné ani umelé bariéry. Práve preto sa aj v meste vyskytujú viaceré divokožijúce živočíchy. "Za bariéru sa, samozrejme, dá považovať napríklad diaľnica, ale tá vedie našťastie zväčša súbežne s pohorím Malých Karpát a nepretína ho. Takže bariéra medzi prírodným prostredím divokožijúcich zvierat a mestom prakticky neexistuje." JANA PARKROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 137
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 112
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 911
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 988
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 687
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 102
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 035
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 538
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu