"Príčinou bola pravdepodobne opotrebovaná kladka. Padli len niekoľko metrov, preto nestihli zareagovať ani zachytávače. Keby sa niečo podobné stalo na najvyššom poschodí, výťah by padal tiež len chvíľu, potom by pohyb zastavili blokovacie zariadenia, ktoré sú v poriadku," povedal František Hrubín z Krajského inšpektorátu práce. Podľa jeho slov, nehodu spôsobil ľudský faktor. "Ťažko povedať, či chybu spravili údržbári výťahu, alebo kto, každopádne mali kladku už dávnejšie nahradiť."
Pracovníčka petržalského bytového družstva zodpovednosť odmieta. "Výťahy majú na starosti firmy, s ktorými máme uzavretú zmluvu. Správcov si vyberajú majitelia bytov, ktorí sa stávajú aj spoluvlastníkmi výťahov. Výťahové firmy, v Petržalke ich pôsobí asi päť či šesť, zodpovedajú za technický stav a musia byť aj poistené proti podobným udalostiam."
"Výťahy majú životnosť 30 - 40 rokov, ale za podmienky, že sa dodržiavajú predpísané generálne opravy a generálna revízia každých 15 rokov. Väčšina výťahov v Petržalke mala prejsť takouto generálkou už najmenej pred desiatimi rokmi. Výrobca nepredpokladal, že budú tak dlho v prevádzke bez generálky, preto v súčasnosti nik nemôže predvídať zlyhanie nejakej ich nosnej časti," uviedol Ladislav Zemánek, predseda Bratislavského cechu výťahárov.
Obyvatelia zatiaľ bez problémov používajú vedľajší menší výťah, oba boli podľa vyjadrení nájomníkov zhruba pred dvoma rokmi modernizované. "Teraz idem po schodoch, ale keď idem von s dieťaťom v kočíku, chodievam výťahom. Zatiaľ sa nebojím," povedala obyvateľka Zuzana Petríková.
V Bratislave je asi desaťtisíc výťahov, prevažne starších. Podľa odborníkov väčšinu problémov nespôsobuje opotrebovanie zariadení, ale ľudia, ktorí ich poškodzujú. Pred rokom sa zrútil výťah na Romanovej, lebo deti, ktoré sa vozili na strope kabíny, pravdepodobne poškodili poistné zachytávače. Pasažier našťastie pád výťahu prežil.
MARTIN KÓŇA