V Bratislave sa množia konflikty medzi ľuďmi a labuťami. Minulý rok ochrancovia zaznamenali prípad labute napadnutej mačetou a labute, ktorú páchateľ zastrelil vzduchovkou. FOTO SME - PAVOL MAJER
Podľa správy Spoločnosti pre ochranu vtáctva bolo na Slovensku za minulý rok najviac prípadov vtáčej kriminality zistených práve v Bratislave a jej okolí. "Za vtáčiu kriminilitu považujeme všetky ľudské činnosti, ktoré ohrozujú vtáky. Najčastejšie sú to nelegálne odstrely, odchyty vtáctva, ničenie a vykrádanie hniezd, ale napríklad aj vyrušovanie," hovorí Marek Brindzík, koordinátor pre vtáčiu kriminalitu. "Priamo v meste sa najčastejšie stretávame so vzduchovkármi. Ich obeťami sú nielen mestské holuby, ale napríklad aj spevavce ako drozdy. V Petržalke sa tiež množia konflikty medzi ľuďmi a ľabuťami. "Minulý rok ochranári zaznamenali prípad labute napadnutej mačetou a labute, ktorú páchateľ zastrelil vzduchovkou. Spoločenská hodnota labute je stanovená na pätnásťtisíc a páchateľovi, ktorý usmrtil labuť vzduchovkou, bola navrhnutá pokuta päťtisíc korún. Túto zimu v ramene zamrzlo viacero labutí, mŕtve vtáky boli aj pri brehu Draždiaka. Stará sa niekto o odstránenie uhynutých labutí z týchto areálov? "Labuť je chránená, ale aj poľovná zver a o uhynuté jedince sa má postarať príslušné poľovné združenie," hovorí Brindzík.
Okolie Bratislavy je bohaté na chránené druhy vtákov, ako sú rybár riečny, kormorány, volavky či dravce. Hrušovská zdrž pri Čunove je najvýznamneším zimoviskom vodného vtáctva v strednej Európe. Zimuje tu okolo 80-tisíc vtákov. Škodu za viac ako jeden milión stotisíc korún tu spôsobil neznámy páchateľ zničením hniezdnej kolónie rybára riečneho. Na štrkovom ostrovčeku bolo zničených 14 hniezd, v ktorých boli znášky vajec, ale aj vyliahnuté mláďatá.
"Správne konanie za porušenie zákona začali aj v prípade poľovačky hostí poľovného združenia na Hrušovskej zrdži, na ktorej boli usmrtené chránené druhy kačíc," uviedla Xénia Kromerová zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia.
Prípady takejto kriminality z okolia mesta privádzajú ochránarov často k páchateľom z poľovných združení. "Množstvo prípadov usmrtených kormoránov, myšiakov lesných či volaviek nás privádza k poľovníkom, ďalšou skupinou páchateľov sú tí, ktorí na vtáky útočia zo zábavy," dodal Brindzík.