Zrušenie AÚ je pre Porubčana nepochopiteľné, pre Gindla arogantnosťou úradov
Bratislava 7. marca (TASR) - Zrušenie Astronomického úseku (AÚ) v bývalom Parku kultúry a oddychu v Bratislave od 1. marca nenecháva ľahostajnými ani ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 7. marca (TASR) - Zrušenie Astronomického úseku (AÚ) v bývalom Parku kultúry a oddychu v Bratislave od 1. marca nenecháva ľahostajnými ani ďalšie osobnosti Slovenska.
Je to nepochopiteľné, keď sa o dva mesiace Slovensko stane členom Európskej únie, v ktorej každé hlavné mesto má minimálne planetárium, okrem polmiliónovej Bratislavy, píše riaditeľ Astronomického ústavu Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK Vladimír Porubčan.
AÚ v PKO po niekoľko desaťročí suploval prácu mestskej hvezdárne, ktorá Bratislave doteraz chýba, pričom sa na jeho činnosť vynakladala suma 400 000 korún, v ktorej bol obsiahnutý aj plat na jedného pracovníka.
Okrem klasických činností AÚ organizoval aj exkurzie, expedície a astronomické súťaže, večerné pozorovania hviezdnej oblohy astronomickým ďalekohľadom, píše Porubčan. Bratislavčania onedlho prídu o konkrétne zážitky. Koncom marca a začiatkom apríla bude príležitosť pozorovať na večernej oblohe päť planét, ďalej dve jasné kométy koncom apríla a začiatkom mája. Pútavým úkazom bude aj prechod Venuše slnečným diskom 8. júna, úkaz, ktorý naposledy bolo možno pozorovať pred vyše sto rokmi (8. decembra 1882).
Šéfredaktor populárno-vedeckého časopisu Kozmos Eugen Gindl napísal: "Bratislava je jediným hlavným mestom Európy, ktoré nemá ani hvezdáreň, ani planetárium. Napriek tomu AÚ vďaka neobyčajnej obetavosti a kompetencii Kataríny Maštenovej poskytoval verejnosti zaujímajúcej sa o astronómiu skvelý servis. Nazdávam sa, že zrušenie tohto pracoviska bez kompenzácie v iných priestoroch ochudobní hlavné mesto našej krajiny."
Zdôvodňuje to tým, že astronómia prežíva v poslednom desaťročí neobyčajný boom. Predstavy človeka o vesmíre sa dramaticky menia. "Pripraviť početných fanúšikov astronómie o potešenie bezprostredného zážitku s dianím na oblohe či poučenie z diskusií s najlepšími slovenskými i českými vedcami a popularizátormi astronómie svedčí o bohorovnej arogancii, úzkoprsosti, nekompetentnosti príslušných úradov hlavného mesta, ktoré pri zhodnocovaní majetku mesta uprednostňujú nie záujem verejnosti, ale skryté skupinové záujmy," zdôraznil v liste adresovanom TASR.
Gindl dúfa, že časom sa občania dozvedia, kto, prečo a v prospech koho tak smelo a ľahostajne zrušil pracovisko, ktoré verejnosť využívala.