V Bratislave žije podľa štatistík štyritisíc vozičkárov a iných ťažko pohybovo postihnutých ľudí. Parkovanie v meste je pre nich ešte komplikovanejšie ako pre zdravých vodičov. "Vyhláška stanovuje, že pred všetkými verejnými budovami, ktoré využívajú aj vozičkári, ako sú úrady štátnej správy či samosprávy, ale aj napríklad pred hypermarketmi musia byť z celkového počtu miest štyri percentá vyhradené pre invalidov," hovorí predsedníčka Slovenského zväzu telesne postihnutých Monika Vrábľová.
Miest je však stále málo. "Napríklad pred Tescom na Kamennom námestí máme len jedno miesto, ktoré nestačí. Na Slovensku to zatiaľ nefunguje ako v zahraničí, kde ostatní vodiči na vyhradenom mieste nikdy nezastavia," hovorí Vrábľová.
Invalidní ľudia majú nárok na dva modré štítky so symbolom vozičkára, v ich dolnej časti je identifikačné číslo. Tieto štítky dajú za predné a zadné sklo auta, v ktorom sa vezú, pričom štítky nie sú viazané na konkrétne auto. Označenia vydávajú občianske združenia postihnutých osôb. Keďže však boli v minulosti často zneužívané, od novembra chystajú zákonodarcovia zmenu. Ešte nie je jasné, či ich budú vydávať dopravné inšpektoráty, alebo iné orgány štátnej správy.
"Zákon umožňuje postihnutým ľuďom zastaviť aj na miestach, kde by iní už dostali papuču. Na nevyhnutne potrebný čas napríklad nemusia dodržiavať ani zákaz státia. Nesmú však pritom ohroziť bezpečnosť premávky," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva. "Ak sa stretneme s invalidom, ktorý si napríklad označenie zabudol doma, ale ukáže nám preukaz, pokutu za nesprávne parkovanie mu, samozrejme, odpustíme."
Telesne postihnutí ľudia majú nárok na vyhradené parkovacie miesta v blízkosti bydliska. Tieto miesta prideľujú mestské časti. "V zóne s dopravným obmedzením máme šesťdesiat takýchto vyhradených miest. Vytvorili sme ich na náklady mestskej časti. Vyhradené miesta sú aj mimo centrálnu mestskú oblasť, za posledný rok sme ich vytvorili 34," povedala staromestská hovorkyňa Veronika Belošovičová. "Ďalšia možnosť parkovania je aj na označených spoplatnených miestach. Invalidi tu môžu prvé tri hodiny parkovať zadarmo."
V Petržalke majú do Technopolu, kde sídli miestny úrad, bezbariérový prístup od parkoviska pri Chorvátskom ramene. "Na tomto parkovisku sú pre invalidov vyhradené tri miesta," povedala petržalská hovorkyňa Milka Podmajerská.
Na základe žiadosti mestská časť vyhradí postihnutým parkovacie miesto pri dome. "Žiadateľ v súčasnosti nehradí ani vodorovné a zvislé dopravné značenie, ani tritisíckorunový ročný poplatok za miesto."
Osem parkovacích miest pre invalidov je vyhradených aj v tesnej blízkosti novomestského miestneho úradu. V mestskej časti majú približne tristo takýchto miest.
"Invalidní občania, ktorí majú záujem o vyhradenie parkovacieho miesta v mieste svojho bydliska, sa môžu so svojou žiadosťou obrátiť priamo na starostu. Vyhradenie parkovacieho miesta pre invalida v mieste bydliska je zadarmo," hovorí tlačová tajomníčka novomestského starostu Valéria Reháčková.
Invalidi často potrebujú zaparkovať aj pred sociálnymi úradmi. "Na Vajanského je problém s parkovaním, ľudia zväčša zaparkujú na neďalekom platenom parkovisku, odkiaľ im v prípade potreby pomôžeme prísť k nám. Lepšie sú podmienky v ostatných štyroch našich pracoviskách. Vyhradené parkoviská majú na Karloveskej aj na Kutlíkovej v Petržalke," povedala Alena Stankovičová z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
(mi, mk)
O vyhradené parkovisko v mieste bydliska môžu invalidi požiadať na miestnom úrade. K žiadosti je potrebné priložiť doklad o zdravotnom postihnutí a o vlastníctve motorového vozidla s uvedeným evidenčným číslom.