Posledným veľkým úspechom slovenského rokenrolu bol titul majstrov sveta pre prvé družstvo RRC Hydrorock Bratislava (na snímke) na šampionáte juniorských formácií v Bratislave. FOTO ARCHÍV SME - PAVOL MAJER
že ich počet je porovnateľný s úspechmi v oveľa rozšírenejších športoch. Na vrcholných medzinárodných podujatiach sa začali rokenrolisti RRC Hydrorock Bratislava zúčastňovať od roku 1993 a majú vo svojej zbierke niekoľko titulov majstrov sveta i Európy a prvenstvá vo svetových pohároch.
Začali to vysokoškoláci s pohybom v tele
Koncom osemdesiatych rokov sa začali v Bratislave stretávať vysokoškoláci so záujmom o tanec a hudbu, aby príjemne strávili voľný čas. Skutočnú podobu akrobatického rokenrolu však objavili až neskôr vďaka "západnej kultúre", ktorá k nám začala prenikať z vyspelejšej Európy. Tam i v zámorí siaha história tohto športu do sedemdesiatych rokov, keď sa začali usporadúvať medzinárodné súťaže. Dodnes sa zachovali rozdiely v pravidlách medzi zámorím a Európou a neexistujú ani spoločné súťaže. Iba Kanada prijala pravidlá európskej federácie. Na dlhý čas sa hlavným centrom akrobatického rokenrolu na Slovensku stal bratislavský závodný klub Hydrostav a doteraz sú bratislavskí rokenrolisti najlepší na Slovensku a patria k najlepším na svete.
"Od začiatku sme pracovali ako absolútni samoukovia. Všetci sme mali skúsenosti s tréningom z iných športov. Uvedomili sme si, že ak chceme konkurovať Európe, musíme zaradiť do tréningu gymnastickú, tanečnú i kondičnú prípravu. Nápady na jednotlivé prvky sme čerpali zo zahraničných videokaziet. Trvalo nám približne štyri roky, kým sme dostali slovenský akrobatický rokenrol na porovnateľnú medzinárodnú úroveň. Môžem však povedať, že sme vytvorili akúsi slovenskú školu, s ktorou dodnes slávime úspechy," hovorí Stanislav Kočiš, ktorý ako tréner už vychoval niekoľko generácií úspešných pretekárov.
Sezóna sa začne tak, ako sa skončila
Posledným veľkým úspechom slovenského rokenrolu bol titul pre prvé družstvo RRC Hydrorock Bratislava a štvrté miesto pre druhé družstvo (nastupujúca generácia mladých párov) na majstrovstvách sveta juniorských formácií, ktoré sa koncom roka uskutočnili v Národnom tenisovom centre. Týmto podujatím sa vlaňajšia sezóna definitívne skončila.
"Tohtoročný svetový šampionát bol presunutý z jesenného termínu na jarný, a tak sezónu rozbehneme už 17. apríla. Chceme obhájiť svetový titul," hovorí o ambíciách svojich zverencov Stanislav Kočiš. "Potom nás už čakajú domáce súťaže a účasť vo svetových pohároch. Aj tu by sme chceli bojovať o najvyššie pocty, máme niekoľko párov, ktoré sa môžu porovnávať so svetovou špičkou."
Najkvalitnejší akrobatický rokenrol môžu diváci v Bratislave vidieť v októbri, keď sa uskutočnia majstrovstvá Európy seniorských párov. PROKOP SLOVÁČEK
V pároch sa súťaží v žiackych kategóriách do 14 rokov, juniorská je do 17 rokov a medzi seniormi sa rozlišujú výkonnostné kategórie A, B a C. Vo formáciách tancuje medzi juniormi 4 až 6 párov a medzi dospelými 6 až 8 párov. Páry tancujú spoločne, na parkete si svoje postavenia plynule menia, pri pohľade zvrchu vytvárajú meniace sa obrazce. Pravidlá sú podobné ako v športovom tanci. V jednom celku posudzujú rozhodcovia technickú hodnotu prvkov, prejav, súlad s hudbou i hudbu samotnú a dokonca aj oblečenie. Náročné gymnastické prvky smú zaraďovať do zostáv len seniorské páry.
Záujemcovia o tento šport nájdu potrebné informácie na www.mojweb.sk/hydrorock.