Hráč VŠ Bratislava Miroslav Rovný, neskôr známy pedagóg a tréner, v súboji proti ATK Praha v roku 1950. FOTO - ARCHÍV MÚZEA
Koncom novembra 1947 sa objavila v tlači správa: "Na Letnej boli vyskúšané nové pravidlá hádzanej. S pravidlami sa mení tiež veľkosť brány i veľkosť únavy hráčov. Ale obecenstvu sa táto zrýchlená hádzaná páči." Išlo vtedy o opis prvého zápasu v medzinárodnej hádzanej so 7 hráčmi na území bývalého Československa medzi Spartou Praha a Sokolom Úvaly. Onedlho sa nová hádzaná dostala aj na Slovensko, pričom centrom sa stala Bratislava. Dialo sa to v čase, keď na Slovensku prebiehali zápasy v českej hádzanej i handbale, ktoré boli staršími formami hádzanej.
Počty prudko stúpali
Bratislavské hádzanárske kluby ŠK, ŠK Slovan, ŠK Petržalka, TKNB i vidiecke kluby ako FC Uhorská Ves (dnes Záhorská Ves), ŠK Zohor, ŠK Malacky či ŠK Hochštetno (dnes Vysoká pri Morave) si už udržiavali svoju úroveň a disponovali slušným hráčskym zázemím. Koncom roka 1946 evidoval Slovenský zväz hádzanej 256 hráčov v 27 kluboch, no zavedením hádzanej so siedmimi hráčmi začali počty hádzanárov prudko stúpať.
Prvý turnaj v hádzanej so siedmimi hráčmi na Slovensku zohrali v Bratislave v roku 1948. Vo finále sa stretli ženy Kovo Petržalka s Uherským Hradišťom s výsledkom 0:3. Zaujímavosťou je, že v drese hostí nastúpila aj neskoršia olympijská víťazka v hode oštepom Dana Zátopková. V roku 1950 na turnaji v Petržalke hrali ženy českú hádzanú a muži jedenástkový handbal, no v tom istom roku nadobudla sedmičková hádzaná už masovú popularitu. Stala sa veľmi obľúbenou hrou na prvom ročníku športových hier mládeže. Podľa štatistík ju hralo 8400 chlapcov a dievčat z celého Slovenska, pričom iba v Bratislavskom kraji súťažilo dvesto družstiev.
Handbal sa "nevzdával"
Týždenník Štart v roku 1952 skonštatoval: "V hádzanej v rokoch minulých ľahko bolo zrátať hoci na prstoch dorastenecké družstvá chlapcov a dievčat. Spolu ich bolo asi dvadsať na celom Slovensku, najmä v Bratislave. Zaradenie hádzanej do športových hier mládeže bolo veľkým úspechom, lebo už v prvom ročníku zúčastnilo sa v jednotlivých krajoch na Slovensku 1476 družstiev."
V tom roku sa stal majstrom Slovenska v modernej sedmičkovej hádzanej Kovo Trnava, keď bol lepší ako súperi z VŠ Bratislava i Petržalky. Trnavčania úspešne bojovali aj v handbale, v ktorom získali dokonca v roku 1956 titul majstra Československa. Handbal sa v polovici 50-tych rokov hrával u nás stále, veď v rokoch 1949 a 1955 získalo Československo dokonca bronzové medaily na majstrovstvách sveta.
Ešte v roku 1956 tlieskalo tritisíc nadšených divákov v Bratislave dánskym handbalistom v zápase s výberom slovenskej metropoly (13:13). Šéf prekvapenej dánskej výpravy po zápase podotkol: "Prišli sme ako učitelia, no odchádzame poučení aj nadšení. V Bratislave sme sa cítili výborne a iba ťažko sme zachránili remízu so súperom, ktorému zjavne chýba medzinárodná rutina." Ako sa ukázalo, na jej výrazné získanie už nezostávalo veľa času, pretože moderná medzinárodná hádzaná so siedmimi hráčmi v Bratislave, ale aj na celom Slovensku definitívne prerazila a vytlačila ostatné dve podoby tohto športu do úzadia.
Autor: IGOR MACHAJDÍK(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry v SR)