Z ligového zápasu Mladosť Bratislava - Letka 3:0. Blokujú zľava J. Zderka a P. Sedlák. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Volejbalový klub Mladosť Bratislava momentálne účinkuje v tretej lige a bije sa o špicu tabuľky. Tento fakt by nebol ničím zaujímavý, keby káder netvorili telesne postihnutí, ktorí si bez problémov merajú sily so zdravými. Hráči klubu tvoria dlhoročne kostru reprezentácie, ktorá od roku 1992 doviezla už tri cenné kovy z paralympijských hier a vyhrala dvakrát Svetový pohár.
História klubu siaha 34 rokov nazad
Klub pod názvom TJ Mladosť vznikol pri Výcvikovom stredisku pre občanov so zdravotným postihnutím na Mokrohájskej ulici v roku 1969. Nadšení pracovníci z tohoto strediska chceli podľa českého vzoru založiť fungujúci klub. Podarilo sa, jedným z jeho zakladateľov a dlhoročným predsedom bol Karol Kirchmayer. V začiatkoch sa venovali plávaniu, atletike, lyžovaniu, stolnému tenisu, basketbalu či futbalu. Bol to však volejbal, ktorý klub najviac preslávil. "Chodili sme medzi žiakov, hľadali sme talenty a lanárili sme ich na šport. Väčšina mala záujem," spomína Helena Hanková, od roku 1969 tajomníčka TJ Mladosť a od roku 1972 až dodnes úspešná trénerka volejbalového družstva.
Klub funguje dodnes, ale základňa sa zmenšuje. V rámci integrácie odchádzajú telesne postihnutí do bežných škôl so zdravými, už nie sú len na Mokrohájskej. Ďalším faktorom je, že niektoré postihnutia zanikli, alebo sa vďaka pokrokom v medicíne ich počet znížil. "Veru, náš výber adeptov pre vrcholový šport sa stále zužuje. Ale aj tak máme v klube výborných atlétov, lyžiarov, maratónca na vozíku či plavcov na reprezentačnej úrovni. Momentálne chystáme prípravku volejbalistov a hľadáme hráčov."
Postihnutí nesmeli reprezentovať Bratislavu
Najväčšie úspechy TJ Mladosť získaval oddiel volejbalu. Keďže mal vždy kvalitný káder, jeho snahou bolo hrať pravidelnú súťaž. "Najprv sme to skúšali cez školské súťaže. Raz sme sa dokonca nominovali na celoslovenské kolo stredných škôl, no nakoniec sme naň necestovali. Vraj Bratislavu nesmú reprezentovať postihnutí. Chlapci to vtedy vnímali ako veľkú krivdu," hovorí trénerka Helena Hanková a pokračuje: "Keď táto výborná generácia vyrástla zo školského veku, dostali sme možnosť hrať nižšiu súťaž spolu so zdravými. Bolo to v roku 1978 a postupne sme sa dostávali vyššie."
Ako ďalej spomína, začiatky boli veľmi ťažké. "Pamätám si na jeden z prvých zápasov, v telocvični Slovnaftu. Zdraví nevedeli, či majú hrať naplno, alebo či nás majú šetriť. Rozpaky boli umocnené aj obavou mojich hráčov. Tá sa však rozplynula hneď, ako sme začali hrať a ukázali sme, že čosi z volejbalu ovládame. Teraz máme už také postavenie, že nás vnímajú ako rovnocenných súperov a v príprave na svetové turnaje nám ako sparingpartneri veľmi pomáhajú."
Do Soulu nie, veď postihnutých nemáme
Do rozpadu Československa fungovala aj reprezentácia telesne postihnutých, ale cesta do zahraničia na vrcholné športové podujatia telesne postihnutých bola zarúbaná. Iba ak na neoficiálnej, klubovej úrovni. V roku 1988 sa volejbalový výber ČSSR kvalifikoval na paralympiádu do Soulu. Nepotreboval žiadne peniaze, Nemci ho mali zobrať vlastným lietadlom, ostávalo už len vybaviť športovo-technický súhlas. "Osobne som bola v Prahe za vtedajším predsedom ÚV ČSTV, ale nepustili nás. Dôvod bol absurdný. Postihnutých športovcov vraj u nás nemáme," vraví ešte aj po rokoch so smútkom v hlase Hanková.
Po roku 1989 sa však prelomila aj táto bariéra. Slovenskí hráči spočiatku nemali dostatok skúseností, ale časom sa začali presadzovať. Okrem malých výnimiek tvoria základ slovenskej reprezentácie od roku 1993 práve hráči Mladosti Bratislava. Počtom medzinárodných úspechov sú volejbalisti tohto klubu najlepším kolektívom na Slovensku.
Úspechy Mladosti Bratislava
- 1. miesto v EPM v Bratislave (1991), 2. miesto v EPM v Leverkusene (1993), 1. miesto v EPM v Bratislave (1994), víťaz poľskej ligy v rokoch 1995 a 1996
- PH 1992 v Barcelone 3. miesto (8 hráčov z Mladosti), PH 1996 v Atlante 2. miesto (10 hráčov z Mladosti), PH 2000 v Sydney 3. miesto (10 hráčov z Mladosti)
- V rokoch 2001 (v Púchove) a 2 003 (na ostrove Rhodos) sa slovenský reprezentačný výber tvorený hráčmi z Mladosti Bratislava stal víťazom Svetového pohára