Včera otvorili v Poluse výstavu Andreja Bána SOS Irán. Dokumentuje stav v iránskom meste Bam päť dní po ničivom zemetrasení. Výstava má upozorniť na rovnomennú zbierku, ktorú vyhlásilo občianske združenie Človek v ohrození. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Otvorenia výstavy fotografií Andreja Bána v Poluse, ktoré dokumentujú stav v iránskom meste Bam päť dní po ničivom zemetrasení, sa zúčastnil aj veliteľ tímu záchranárov Emil Gažo. Mesto Bam zasiahlo silné zemetrasenie 26. decembra. Tím 35 záchranárov a 12 psov dorazil do mesta dva dni po katastrofe. "Dorazili sme ráno, v meste panoval zmätok, nič nebolo skoordinované, niektoré stavby a oblasti boli prehľadané aj trikrát, iné ani raz. Mestu Bam sme začali hovoriť mesto po kolená, lebo do tej výšky siahali jeho ruiny," spomína Gažo.
Slovenskí záchranári počas svojej misie vytiahli zo zasypaných priestorov len mŕtve telá. Emil Gažo priznáva, že to bolo trochu deprimujúce, ale príbuzní boli podľa jeho slov vďační aj za to. "Telá totiž v snahe zabrániť infekcii pochovávali zväčša do spoločných hrobov a príbuzní si veľmi vážili, ak mohli obeť pochovať so všetkými obradmi a preukázať mŕtvemu poctu."
Psy podľa neho zvládli aklimatizačné problémy dobre a svoju prácu brali skôr ako hru. "Prostredie bolo veľmi prašné, psom sa zanášali nozdry, a tak museli často odpočívať a byť ošetrovaní. Ľuďom, ktorí hľadali svojich blízkych a videli psov pri oddychu, sa tažko dalo vysvetliť, že zvieratá musia aj odpočívať." Čo sa týka záchranárov, podľa Gaža ich najviac ohrozovali zvyšky stavieb. "Zem sa ešte často triasla a hrozilo, že sa zrútia a niekoho zavalia." Do tímu sa ako dobrovoľník prihlásil aj tlmočník Morteza Abotalabi.
Andrej Bán prirovnal obraz zničeného mesta k fotografiám zbombardovaných Drážďan na konci druhej svetovej vojny. Zemetrasenie zničilo aj najstaršiu a najväčšiu stavbu z piesku na svete - viac ako dvetisíc rokov starú citadelu, ktorá bola zapísaná aj v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Fotografická výstava Andreja Bána má opäť upozorniť na zbierku SOS Irán. Založilo ju občianske združenie Človek v ohrození a výťažok zbierky je k dnešnému dňu 100-tisíc korún. Peniaze sú určené na výstavbu nemocnice alebo školy.