Pracovníci ambulancie urobili množstvo výskumov. „Štatistiky sú alarmujúce. Približne každá piata interrupcia u nás sa robila tínedžerkám, v USA to bola celá štvrtina,“ hovorí univerzitný profesor Werner Grunberger, ktorý ambulanciu v nemocnici Rudolfstiftung vedie. Hrozivé sú aj štatistiky, ktoré skúmali začiatok sexuálneho života rakúskych dievčat. Priemerný vek 15,3 roka bol iba orientačný, lebo veľká časť dievčat začala pohlavne žiť pred trinástym rokom. O používaní ochrany vedeli iba veľmi málo. Ambulancií plánovaného rodičovstva fungovalo niekoľko, žiadna však nespájala komplexnú pomoc gynekológov a psychológov. Založenie first-love ambulancie malo veľa priaznivcov aj odporcov.
„Niektorí neprajníci dokonca hovorili o tom, že nám chýba už len červená lampa nad dverami a že podnecujeme mládež k sexu. Je to scestné. Tabuizovanie tejto témy môže znamenať omnoho väčšie nebezpečenstvo,“ tvrdí W. Grunberger. Keďže pacientky sú veľmi mladé, snažili sa postaviť taký tím lekárov a psychológov, pred ktorým by mali čo najmenšie zábrany. Do tímu napríklad neprijali lekára, ktorý nosil bradu. U niektorých dievčat to totiž mohlo vytvoriť bariéru.
Ambulanciu navštevujú dievčatá od trinásť rokov, priemerný čas na jednu je 48 minút. Hoci sa ordinačné hodiny oficiálne končia o štvrtej, ordinujú až do desiatej večer. Interdisciplinárny tím tvoria štyri ženy – gynekologičky, jeden gynekológ a tri psychologičky. Keďže ide o nesolventnú vekovú kategóriu, vyšetrenia i liečba sú bezplatné a prísne anonymné.
„Dievčatá sa už naučili, že k nám treba prísť ešte pred prvým pohlavným stykom. Počet panien, ktoré do ambulancie prichádzajú, tvorí 36,2 percenta, chceli by sme sa vyšplhať až na 50 percent. Najčastejším dôvodom návštev je konzultácia o antikoncepcii, psychologické poradenstvo, ale aj konzultácie o najčastejších gynekologických ochoreniach dospievajúcich. Dievčatá si dokonca môžu na drevených penisoch vyskúšať nasadzovanie kondómov. Ambulancia je prvým zariadením v Rakúsku, kde robia dievčatám pred predpisom antikoncepcie vyšetrenie, ktoré ukáže náchylnosť na trombózu. V mnohých prípadoch sa toto podozrenie potvrdí a pri predpisovaní antikoncepcie musí byť lekár obozretný,“ hovorí W. Grunberger.
Bratislava a Viedeň budú napĺňať zdravotnícke projekty spoločne, a tak možno čoskoro vznikne first-love ambulancia aj v Bratislave.
KVETA FAJČÍKOVÁ