
Časopis Nota Bene pokrstili v pondelok večer netradičným spôsobom. Vydáva ho občianske združenie Proti prúdu, a tak aj časopis vo fľaši hodili do Dunaja – proti prúdu. FOTO SME – PAVOL MAJER
hovorí Štefan. Vraj si u neho už Nota Bene kúpil aj Milan Kňažko. Štefan za utŕžené peniaze z asi stovky predaných časopisov zaplatil dve noci v ubytovni a kúpil si topánky. Tie vraj treba, lebo zima sa blíži.
Svoj časopis krstili nielen bezdomovci, ale aj autori projektu – študenti sociálnej práce. „Pracovala som v Anglicku s bezdomovcami ako dobrovoľníčka. Predávali tam v uliciach podobný pouličný časopis Big Issue,“ hovorí Zuzana Šedíková. Keď sa vrátila domov, so spolužiakmi založili občianske združenie Proti prúdu a začali vydávať Nota Bene.
Časopis v Bratislave aktívne rpedáva dvanásť predajcov, spočiatku sa ich zaregistrovalo asi 50. Každý nový dostane päť časopisov zadarmo, ako počiatočný kapitál. Ostatné si môže neskôr kúpiť. Nota Bene stojí 26 korún, polovica zostáva predajcovi.
Väčšina predajcov si za peniaze z nultého čísla zaplatila ubytovňu. Manželia Peter a Katka si vybavili občianske preukazy. Vojto a Stano si kúpili nové tenisky. „Nemíňame na alkohol, zaplatil som si ubytovňu v Podunajských Biskupiciach a kúpil som si nejaké oblečenie. A občas sa zastavím na jednu-dve kávy alebo čaje, aby bolo teplo,“ hovorí Stano.
Pre bezdomovcov je predaj časopisu šanca, skutočná práca: „Nezarobíte milióny, ale predstavte si, že ste na mojom mieste, nemáte čo robiť, tak to vezmete ako z núdze cnosť. A nie je to ľahká práca, ale som rád, že vznikol. Má nám pomôcť a kto to pochopí, ten si ho kúpi,“ hovorí Vlado.
Takmer štyritisíc Bratislavčanov, ktorí si Nota Bene kúpili, to pochopilo. Nájdu sa však aj výnimky: „Niektorí nás napádajú, že sme jehovovi svedkovia a predávame jehovistický časopis. Alebo povedia, že si ho nekúpia, lebo peniaze aj tak minieme na alkohol,“ hovorí Eva. (haj)