Možnosť zavedenia poplatkov za štúdium na vysokých školách sa stretlo s negatívnym ohlasom u študentov vysokých škôl. Študenti sa obávajú, že sa im výrazne zvýšia náklady na štúdium, ktoré nebudú schopní uhradiť, a štúdium sa pre nich stane nereálnym. Proti návrhu vládneho zákona týkajúceho sa zavedenia školného vznikla petičná akcia. V Bratislave ju dnes oficiálne začnú niektorí študenti žurnalistiky z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Organizátori ňou nechcú osloviť iba študentov, ale aj širokú verejnosť, preto budú v uliciach oddnes oslovovať aj okoloidúcich. Neskôr by tiež chceli predložiť vlastné alternatívne návrhy možného spoplatnenia. K téme sme sa porozprávali s predsedom petičného výboru MICHALOM KORECOM, študentom tretieho ročníka žurnalistiky.
Spoplatnenie by čiastočne mohlo zlepšiť situáciu vysokých škôl?
"Áno, spoplatnenie školstva by mohlo zlepšiť súčasnú situáciu na školách. Väčšina študentov si však myslí, že školné pôjde do štátneho rozpočtu a vybrané poplatky sa nakoniec neodrazia v ich prostredí. Ak by poplatky pomohli zlepšiť úroveň katedier a fakúlt, smerovali k lepšej technickej vybavenosti a napokon aj k skvalitneniu výučby, potom by malo spoplatnenie zmysel. Lenže súčasná situácia tomu vôbec nezodpovedá."
S ktorými bratislavskými vysokými školami chcete pri petičnej akcii spolupracovať?
"Najprv sa budeme snažiť podnietiť viaceré fakulty Univerzity Komenského, Slovenskú technickú univerzitu i Ekonomickú univerzitu. Sme však v kontakte aj s ďalšími mestami - Nitrou, Trnavou. Postupne by sme chceli zapojiť do petície celé Slovensko."
Akú odozvu očakávate od verejnosti?
"Naším cieľom je už od začiatku aj podnietenie verejnosti. Nechceli sme len vytvoriť či rozširovať petíciu medzi študentmi, ale vyjsť do ulíc a dať priestor aj občanom. Ak sa k nám postavia pozitívne a na petičných hárkoch bude aj množstvo ich podpisov, budeme veľmi radi. Pretože problém spoplatnenia sa netýka len samotných študentov a ich finančných možností, ale ešte väčšmi zaťaží rodinné rozpočty vysokoškolákov."