Overenie pravosti podpisu, rôznych dokladov alebo iné notárske služby sa vyžadujú pri ceste do zahraničia, žiadosti o zamestnanie alebo prijímačkách na vysokú školu. Notár zohráva veľmi dôležitú úlohu napríklad pri dedičskom alebo zmierovacom konaní, ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Overenie pravosti podpisu, rôznych dokladov alebo iné notárske služby sa vyžadujú pri ceste do zahraničia, žiadosti o zamestnanie alebo prijímačkách na vysokú školu. Notár zohráva veľmi dôležitú úlohu napríklad pri dedičskom alebo zmierovacom konaní, často poskytuje aj právne rady. V Bratislave je činných viac ako 30 notárov.
Poskytuje rady výhradne zo svojej oblasti, ak ho o to klient požiada.
Klient sa môže s notárom prísť poradiť o spísaní závetu a jeho právnych následkoch, spísaní zmluvy o rozdelení nehnuteľností, prípadne o možnosti vydedenia alebo dedičského práva.
Kým advokát zastupuje vždy určitú stranu, notár by mal byť vo veci nezaujatý. Jeho rady by preto mali byť nestranné a objektívne.
Notár potvrdí iba listiny, ktoré sám nevystavil
Jednou z najvyhľadávanejších služieb na notárskych úradoch je osvedčovanie a to najmä overovanie pravosti podpisov a pravosti listín. Notár môže osvedčiť pravosť podpisu iba na listinách, ktoré nevystavil on a to znamená, že tiež nezodpovedá za obsah listiny. Notársky úrad vystavuje osvedčenia taktiež napríklad o predložení listiny alebo o tom, že je niekto nažive.
Pri overovaní musí notár vystaviť osvedčovaciu doložku, k nej priložiť svoju pečiatku a podpis. Osvedčovacia kniha sa tiež vedie u notára v elektronickej podobe a tým pádom je verejnou listinou.
Cenník
Overenie pravosti 60 Sk
podpisu (jednej za
osoby na tej každý
istej listine) podpis
Overenie zhody 40 Sk
odpisu za alebo fotokópie každú
s listinou začatú stranu
Overenie 100 Sk
fotokópie za každú aj
do zahraničia začatú stranu
Peniaze aj listiny sú u notára v bezpečí
Notár môže na vašu žiadosť uschovať napríklad listiny (závety...). Nemôže však prijať takú listinu, ktorej obsah nevie posúdiť alebo jej nerozumie. Notár tiež môže prijímať listinné cenné papiere, peniaze a vydať ich až po určitom čase. Často počuť o rôznych podvodoch pri prevode nehnuteľností, keď ľudia prídu o peniaze, ale nehnuteľnosť nedostanú. Tomu sa dá predísť práve uschovaním peňazí u notára. Kupujúci ich vloží u notára, aby jeho peniaze spravoval a vydal predávajúcemu až po splnení právnych záležitostí. Ak tieto podmienky nie sú splnené, úschova sa opäť vráti majiteľovi. Aby sa predišlo obavám z "prania špinavých peňazí", notár môže prijímať peniaze len na svoj depozitný účet vedený v banke. Takisto peniaze môže vydávať len na peňažný účet vedený v banke.
- z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 0,5 %
- z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,3 %
(Zaplatená suma - najmenej 200 Sk, najviac 20 000 Sk)
Spisovanie zápisnice
Notár tiež spisuje a vydáva verejné listiny o právnych úkonoch, ktoré sa nazývajú notárske zápisnice a sú verejnými listinami. Predmetom takýchto listín sú napríklad kúpne zmluvy, darovacie zmluvy, zámenné zmluvy alebo dohody o zrušení podielového spoluvlastníctva a o vzájomnom vysporiadaní. Pri týchto úkonoch zodpovedá notár za obsah notárskych zápisníc.
Cenník
Za spísanie notárskej zápisnice vrátane vydania osvedčeného odpisu notárskej zápisnice:
- z prvých 100 000 Sk základu 1 %
- z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 0,5 %
- z presahujúcej sumy až do 1000000 Sk základu 0,3 %
- z ďalšej presahujúcej sumy 0,1 %
(Zaplatená suma - najmenej 200 Sk, najviac 20 000 Sk)
Úloha notára v televíznych reláciách
V televíznom vysielaní sa pri rôznych hrách alebo súťažiach tiež často stretávame s vetou: "Žrebovanie prebehlo za účasti notára a ten potvrdzuje jeho platnosť." Notár síce nie je hlavnou televíznou hviezdou, jeho pôsobenie je však o to dôležitejšie. Notár podáva notárskou zápisnicou dôkaz o priebehu hry a osvedčuje jej platnosť. Hoci v televíznych súťažiach je vidieť takmer stále tie isté tváre, táto úloha si nevyžaduje špeciálnu prípravu a môže ju vykonávať každý notár.