Bratislavská vodárenská spoločnosť sa chce pokúsiť ľudí motivovať k vyššej spotrebe vody. "Spotreba vody neustále klesá, ročne asi o päť percent. Je to vec dlhodobých kultúrnych a hygienických návykov, ktoré sú dnes vystavené makroekonomickým tlakom," povedal generálny riaditeľ vodární Daniel Gemeran. Vodárne disponujú čistiacimi zariadeniami, ktorých kapacita nie je dostatočne využívaná. To zvyšuje fixné náklady pri znižujúcom sa odbere. Od budúceho roka chcú zaviesť dvojzložkovú cenu, paušál za dopravu vody, a druhú pohyblivú zložku za reálny odber. "Ľudia tak budú platiť aj za možnosť odoberať vodu. Chceme zvýhodniť ľudí, ktorých spotreba bude vyššia." V najbližších rokoch by sa mala zjednotiť aj cena za vodné a stočné pre domácnosti a veľkoodberateľov. Medziročne stúpne cena vody v domácnostiach asi o 30 percent.
Do apríla by mala vo vodárňach skončiť reorganizácia, ktorá začala v novembri. Prepustia 90 nadbytočných zamestnancov. Väčšina akcií už prešla z Fondu národného majetku na mestá v Bratislavskom kraji a na Záhorí - Bratislava vlastní 52 percent akcií. "Vodárne donedávna fungovali ako štátny podnik, teraz sa musíme naučiť správať trhovo," hovorí Gemeran.
Tento rok chcú na rekonštrukcie a výstavbu vodnej siete a kanalizácií vodárne preinvestovať z vlastných zdrojov 550 miliónov. "Budeme pokračovať v prekládke potrubí na Galvaniho, banským spôsobom razíme kanalizáciu na Obchodnej a Pribinovej, kde sú potrubia ešte z prvej tretiny minulého storočia. Kanalizáciu vybudujeme na najstaršej neodkanalizovanej Vrančovičovej ulici v Lamači, spolu s mestom plánujeme budovať vákuovú kanalizáciu vo Vajnoroch, ďalšiu na Kremeľskej v Devíne," hovorí Gemeran. V pláne je aj odkanalizovanie Jaroviec, Rusoviec, Čunova a vybudovanie kanalizačného zberača z Modry do Vrakune. MARTIN KÓŇA