Počas piatich rokov sa zvýšil v Bratislave počet kremácií. Podľa Sone Blažejovej, prevádzkovo-technickej námestníčky riaditeľa pohrebníctva Marianum, bol predtým pomer kremácií ku klasickým pohrebom 60 ku 40, dnes je to už 70 ku 30. V Prahe je napríklad
spopolňovaných až 98 percent zosnulých. "Spopolnenie je menej náročné finančne aj priestorovo. Má aj tú výhodu, že ak sa sťahujete do iného mesta, je omnoho ľahšie vziať urnu a jednoducho ju preniesť, ako zabezpečiť exhumáciu," povedal riaditeľ pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek. Rušenie hrobov neplatičov na cintorínoch, ku ktorému nedávno pristúpilo pohrebníctvo Marianum, vyvolalo diskusiu o etickosti takéhoto rázneho opatrenia. Na otázku, či sa pre rušenie hrobov dostalo Marianum do nejakej konfliktnej situácie s pozostalými, odpovedal riaditeľ Miloslav Hrádek záporne, hoci názory na spôsob demontáže pomníkov sú rôzne.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Kampaň, ktorá mala upozorniť neplatičov, začala minulý rok nalepovaním nálepiek na nezaplatené hroby. "Po tejto akcii sa podarilo vyriešiť zhruba 3 percentá z celkového počtu hrobov v Bratislave, čo predstavuje výnos okolo 6 miliónov korún. Nevysporiadaných zostalo ešte 6 018 hrobov. Z tých demontujeme náhrobné pomníky a miesta použijeme. Zrušíme aj tie hroby, za ktoré nemá kto platiť. Samozrejme, ak nebudú vyhlásené za významné či historické."
Podľa Hrádeka, pri likvidácii hrobu dochádza len k demontáži pomníka, ľudské pozostatky zostávajú na mieste uložené naďalej. "Rušíme len pomník, nie však ľudský osud uložený v hrobe. Dostávam otázky, či je to voči zosnulým etické. Rušenie každého pietneho miesta je neetické. Ale je etické, ak pozostalí nie sú ochotní uhradiť poplatky za hrobové miesto?"
Na otázku, či by za hroby tých, ktorí pozostalých nemajú, nemohlo uhradiť poplatky mesto, odpovedal Braňo Hochel, že mesto poskytuje len služby, za ktoré sa platí - aj keď len symbolicky. "Okrem toho klientov v tomto prípade neubúda a miesta je málo," dodal Hochel. "Je to všetko o peniazoch. Keď nebudete platiť za elektrinu, jednoducho vás odpoja," podotkol riaditeľ pohrebníctva.
Organizácia Marianum je mestskou príspevkovou organizáciou, stará sa o 21 cintorínov, krematórium a urnový háj. Ročný obrat organizácie je skoro 100 miliónov ročne. V Bratislave je 98 519 hrobových miest a kapacita existujúcich cintorínov by mala postačiť ešte na desať rokov. Poplatky za prepožičanie hrobového miesta na bratislavských cintorínoch sú v súčasnosti od 120 do 450 korún na rok. Cena závisí od cintorína a od umiestnenia hrobu. Napríklad na Cintoríne v Slávičom údolí je najdrahšie miesto pri dome smútku. Cena za miesto pre kryptu je 230 korún za meter štvorcový ročne.