Kristína Protičová na Interi. FOTO PRE SME - LADISLAV NAGY
Ako ste sa dostali do USA?
„Zaujímavým spôsobom. Našla som si internetové stránky vysokých škôl, kontaktovala som niekoľko trénerov a na moje prekvapenie mi hneď päť z nich odpovedalo. Seattle som si vybrala pre jeho polohu, krásne prostredie a dobrú klímu. V zime nie je sneh a v lete nie sú horúčavy. Atletický tím navyše bodoval v tabuľkách roku 2002 na prvom mieste."
Vaše študijné zámery?
„Dva roky si robím certifikát ESL, ktorý by som mala dostať v júni tohto roka. Je uznávaný na celom svete. Keď prídem domov, budem môcť učiť angličtinu."
Súťaže, v ktorých beháte, sú celoamerické?
„Súťažím v NAIA divízii, kde sú školy z celých USA a aj niekoľko škôl z Kanady. Na veľké mítingy občas pozvú aj profesionálov, ktorí bežia mimo súťaže."
Máte čas popri štúdiu a atletike venovať sa aj súkromnému životu?
„Prvý polrok bol ťažký, musela som si zvyknúť na jazyk, testy, referáty, no v porovnaní s vysokými školami na Slovensku je to tu menej náročné. Mám toho veľa - dvojfázové tréningy, školu aj prácu. Vo všetkom mi pomáha priateľ zo Slovenska, ktorý je tiež bežec."
Kde ste atleticky vyrastali?
„Chodila som do základnej školy aj gymnázia s vyučovacím jazykom maďarským na Dunajskej ulici. S atletikou som začala ako 10-ročná v Interi Bratislava. Naučila som sa základy každej disciplíny. Na vytrvalostné behy som sa začala špecializovať v štrnástich u trénera Dušana Štancela. Ten o rok neskôr založil klub MAC Rača."
Aká je vaša príprava?
„Osemdesiat až deväťdesiat kilometrov za týždeň. Trikrát dvojfázový tréning. Kladiem dôraz na aerobnú pripravenosť."
Poznáte bratislavskú vytrvalkyňu Bérešovú?
„Andreu poznám od svojich začiatkov, veď v Bratislave je tak málo vytrvalkýň, že je nemožné nepoznať sa navzájom. Študovali sme spolu na FTVŠ."
Skúšali ste niekedy aj iné športy?
„Súťažne nie. Odmalička lyžujem, plávam, bicyklujem, hrám basketbal a tenis. V podstate mám rada každý šport."
Sledujete slovenský hokej a jeho úspechy v posledných rokoch? Máte možnosť pozerať zápasy v televízii?
„Sledujem, zaujíma ma každý šport. Ak mám možnosť, pozriem si prenosy z majstrovstiev sveta na internete. V USA je to až šport číslo štyri po americkom futbale, bejzbale a basketbale, takže ľudia veľmi o našich úspechoch nevedia."
Čo odporúčate mladým atlétom, aby si zdokonalili svoj talent?
„Nezačať sa príliš skoro špecializovať, správny vek na to je okolo 16 - 17 rokov."
Aké sú vaše najbližšie ciele?
„Dobre sa pripraviť na jarnú dráhovú sezónu, najmä výrazne zlepšiť slovenský rekord na 3000 m prekážok. Dlhšie trate prídu na rad až po dosiahnutí maxima na stredných." KAROL SVOZIL