Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím iniciovalo stretnutie zástupcov tretieho sektoru a Bratislavského samosprávneho kraja. Dôvodom bol projekt koncepcie rozvoja sociálnych služieb kraja, ktorý budú dnes schvaľovať krajskí poslanci. Klub SDKÚ zrejme navrhne materiál stiahnuť z rokovania.
Podľa nezávislej organizácie Sociofórum sociálne zariadenia by mali vznikať podľa aktuálnych potrieb postihnutých a nie podľa toho, kto zariadenie spravuje. Niektoré sociálne zariadenia totiž spravuje BSK, iné magistrát, obce či neziskové organizácie.
Sociofórum preto považuje za potrebné vyhodnotiť pred začatím transformácie najprv situáciu na celom území a vo všetkých typoch zariadení.
„V materiáli sa síce konštatuje, že komunitné plánovanie má zmysel iba vtedy, ak bude výsledkom širšieho spoločenského a odborného konsenzu. Na druhej strane rozdelenie na tri etapy - naše staré zariadenia, naše nové zariadenia a tie ostatné - popiera plánovanie podľa potrieb obyvateľov," povedala Helena Woleková.
V materiáli sú už vypracované konkretné návrhy transformácie šiestich zariadení, ktoré spravuje kraj, ale až v tretej etape je plánovaná spolupráca s primátormi, starostami a ostatnými inštitúciami.
„Kraj nemôže riešiť transformáciu zariadení separovane a sám. Neviem si predstaviť, ako mohol napríklad plán prvej etapy vzniknúť bez účasti a pripomienok tých, ktorých sa dotýka - zástupcov postihnutých či ich príbuzných," povedala Tatiana Mikušová (SDKU), poslankyňa BSK. Dodala, že poslanci z jej klubu sú rozhodnutí materiál stiahnuť z rokovania.
„Materiál visí na webovej stránke od septembra," uviedol Štefan Jaška, vedúci odboru odvetvových činností BSK.
„To, že materiál visí na webovej stránke, ešte neznamená, že sa dostane k tým ľuďom, ktorí sa k nemu majú vyjadriť," namietol psychiater Peter Breier. Dodal, že práve Bratislava má na Slovensku už tradične najväčší deficit v sociálnych službách.
JANA PARKROVÁ