Podľa tlačovej hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej úrad dnes len registruje záujemcov, ktorí sa na túto funkciu prihlásili. „Tí, ktorí sa prihlásili do výberového konania, sú naďalej vedení v evidencii uchádzačov," odpovedala hovorkyňa na otázku, čo sa teraz deje s ponukami uchádzačov. V súčasnosti sa do marcového zasadnutia mestskej rady pripravuje nový návrh na založenie organizácie.
Hoci sa u nás výstavba bytov cez neziskové organizácie nerealizuje, podľa Chudinovej je táto forma v Európe rozšírená. „Prax v iných zahraničných mestách je taká, že mestá majú rozličné formy organizovania investičnej výstavby, medzi nimi aj prostredníctvom neziskových organizácií," dodáva.
Mesto však môže stavať cez svoju organizáciu Generálny investor mesta Bratislavy. „V tom prípade však nemožno v tejto etape hovoriť o presnom počte bytov. V projekte na základe vzniku neziskovej organizácie sa predpokladá výstavba okolo 500 bytov," tvrdí.
Nezisková organizácia by mala spolupracovať s bankovým sektorom a mesto by túto spoločnosť potom kontrolovalo cez zastúpenie v dozornej rade. Práve zástupcovia mesta v dozornej rade by mali zabezpečiť, aby sa stavali byty pre vybratú cieľovú skupinu a aby boli finančne dostupné.
Nezisková organizácia by mala byty stavať, predávať ich hoci aj so ziskom, ale zisk musí spätne investovať napríklad do projektovej dokumentácie na výstavbu ďalších bytov a podobne. Pre neziskovosť organizácie nie je rozhodujúce, či stavia nájomné byty alebo byty do osobného vlastníctva.
V súvislosti s bytovou výstavbou mesto vypísalo verejnú súťaž na obstaranie generelu bývania. Generel je súčasťou pripravovaného územného plánu, má vytypovať lokality vhodné na výstavbu bytov, počet bytov, ktoré bude možné postaviť do roku 2020 s výhľadom do roku 2030. Typovo by mal tiež určiť, o akú výstavbu pôjde.
INGRID DROZDÍKOVÁ