FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V oboch mestách postavili navlas rovnaké budovy, pričom táto podoba nebola náhodná. S výstavbou totožných objektov totiž začali v tom istom roku podľa jedného projektu a zhodovalo sa aj ich využitie. Po dokončení stavebných prác sa v roku 1926 do budov nasťahovali policajní funkcionári.
Z pohľadu Bratislavy je reč o objekte na Špitálskej ulici, v ktorom v súčasnosti sídli Krajské riaditeľstvo Policajného zboru a verejnosti je známy pod názvom U dvoch levov. „Našu budovu pozná hádam každý Bratislavčan, len málo ich však vie, že rovnaká stojí aj v Lyone. Ďalším špecifikom tohto objektu je, že od vzniku v ňom sídlia iba policajti a taký už asi nie je nikde na Slovensku," konštatoval krajský policajný riaditeľ Ľudovít Mihaľ.
Po dostavbe patrila budova U dvoch levov medzi najmodernejšie dobové účelové areály svojho druhu v Európe. Počas jej najväčšej rekonštrukcie začiatkom 90. rokov minulého storočia použili dobové fotografie a súčasná podoba objektu je teraz identická s tou spred takmer 80 rokov. „Rekonštrukcia trvala do roku 1996 a podľa dobových fotografií neupravili len vonkajšiu fasádu, ale aj jeden z vnútorných traktov budovy," povedal Mihaľ.
V praxi to znamená, že keď sa návštevník dostane do kancelárie krajského riaditeľa, akoby sa vrátil do čias dávno minulých. Drevený nábytok, kreslá, podlaha, veľké zrkadlo, to všetko je úplne zhodné so zariadením z roku 1926.
„V tom období sa v budove nachádzali napríklad fotoateliér, garáže, jazdiareň, policajná škola a v podzemí aj cely policajného zaistenia. Teraz tu nie sú žiadne cely a už vôbec nie jazdiareň. Okrem toho, že v budove sedí policajné vedenie, vykonáva sa tu aj veľa administratívnych činností pre občanov a v objekte sídli aj kriminálna polícia či vyšetrovačka," dodal Mihaľ.
Podľa neho najhoršie sa v očiach verejnosti tento historický skvost zapísal v období komunizmu, keď doň predvádzali svojich podozrivých príslušníci ŠtB. (tasr)