FOTO - ARCHÍV TASR
Napriek obojstrannej ochote ukončiť dlhoročný vzťah sú rokovania zložité. Komplikuje ich 5- až 6-miliónová suma nesplácaných pohľadávok, ktoré v Asteri zanechali odtiahnutí vodiči. Druhou problémovou témou sú odťahové autá, ktorých hodnota je okolo 20 miliónov korún. Aster chce, aby ich mesto odkúpilo. „Ide o jednoúčelové autá, ktoré sme nakúpili, lebo to bola podmienka mesta," hovorí majiteľ Asteru Ján Gbúr. Ak by mesto nechalo zmluvu dobehnúť až do roku 2005, firma by peniaze za autá nežiadala.
Hovorca magistrátu Milan Vajda nevedel upresniť priebeh rokovaní, no zopakoval, že pre mesto je vypovedanie zmluvy s Asterom veľmi dôležité. „Vzhľadom na početnú kritku na adresu odťahovej služby to považujeme za kľúčovú komunálnu záležitosť," povedal Vajda.
Zámerom mesta je podľa neho mať vlastnú odťahovú službu. „Tá by mala byť sebestačná, financovaná z peňazí vinníkov. Nemala by byť založená na ziskovom princípe, ako je to v súčasnosti, takže i cena by sa mala upraviť," dodal Vajda.
Za odtiahnutie vozidla si Aster účtuje tritisíc korún. Viaceré bratislavské firmy, oslovené redakciou SME, si za odťah účtujú aj o polovicu menej. „Každý odťah je iný, ale väčšinou by mal stáť od 990 do 2000 korún," povedal Vladimír Majtán z firmy Autoslužby. Dušan Križan, pracovník firmy Auto V. K. M., tvrdí, že cena za odťah v Bratislave je paušálna od 1500 do 2000 korún. V prípade firmy Famobil sa cena pohybuje okolo tisícky.
Aster svoju cenu považuje za opodstatnenú a tvrdí, že na odťahovanie dokonca dopláca. „My zďaleka nerobíme len odťahy. Zabezpečujeme aj stráženie, bezpečnostnú službu, fotodokumentáciu a evidenciu," povedal Gbúr. To sú podľa neho náklady navyše, ktoré iné odťahovky nemajú. „Bez týchto nákladov by sme aj my dokázali odťahovať autá za tisícku," dodal. (jj)