Ústavnú sťažnosť podali dvaja kandidáti z Nového Mesta Vladimír Ondruš a Václav Mede ešte v decembri v roku 2002. Podstatou sťažnosti je podozrenie z manipulovania výsledkov volieb.
Podľa poradcu Ústavného súdu pre styk s médiami Štefana Németha súd potrebuje preveriť ďalšie skutočnosti, preto o veci nerozhodol. Časový horizont, kedy sa súd k veci vráti, sa podľa Németha nedá ani odhadnúť.
Okrsková volebná komisia vo voľbách 2002 zle zrátala hlasy. Kontrola obálok za účasti prokurátora a vyšetrovateľky ukázala, že komisia zapísala do zápisnice u oboch kandidátov nižší počet hlasov, ako v skutočnosti získali. Rozdiely sa potvrdili aj u iných. Ondruš (DS) kandidoval do miestneho novomestského zastupiteľstva a Mede (SMK) do mestského zastupiteľstva. Ak by sa obe zastupiteľstvá tvorili na základe vyšetrovateľkinho zistenia, ich zloženie by dnes bolo iné. Ondruš a Mede by boli zvolení.
Zastupiteľstvá už druhý rok fungujú v inom zložení, než aké volili Bratislavčania. Ústavný súd pritom vo všetkých menších volebných kauzách už rozhodol, naposledy sa tak stalo v októbri 2003. Na otázku, prečo sa Ústavný súd zaoberá touto vecou tak dlho, Németh odpovedal: „Je to subjektívny dojem, čo je to dlho."
Právny zástupca poškodených Tomáš Kamenec tvrdí, že Ústavný súd by nemal rozhodovať v takých extrémne dlhých dobách. „Súd mohol prísť na to skôr, že treba preveriť ďalšie skutočnosti, nie teraz po 14 mesiacoch. Chápeme veľkú zaťaženosť Ústavného súdu, ktorá neumožňuje vždy rozhodnúť tak rýchlo, ako by si to účastníci priali, tu je potrebné zohľadniť skutočnosť, že uplynula viac ako štvrtina volebného obdobia," dodal Kamenec.
Obaja poškodení Ondruš a Mede vyjadrili sklamanie, od súdu očakávali ochranu svojich ústavných práv, ktorá, ako tvrdia, ak má byť efektívna, musí prísť v primeranom čase.
INGRID DROZDÍKOVÁ