SME

Verí, že lekári uprednostnia nižšie ale čisté príjmy

Raditeľ ružinovskej nemocnice v súvislosti s úplatkárskou aférou a smrťou mladej ženy tvrdí: Nikoho neobhajujem, ani neodsudzujem O ružinovskej nemocnici, korupcii, kauzách a interrupciách sme hovorili s riaditeľom nemocnice MUDr. VALERIÁNOM POTYČNÝM.

Riaditeľ nemocnice v Ružinove MUDr. Valerián Potyčný.  FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Riaditeľ ružinovskej nemocnice v súvislosti s úplatkárskou aférou a smrťou mladej ženy tvrdí: Nikoho neobhajujem, ani neodsudzujem O ružinovskej nemocnici, korupcii, kauzách a interrupciách sme hovorili s riaditeľom nemocnice MUDr. VALERIÁNOM POTYČNÝM.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S ružinovskou nemocnicou sa spájajú dve závažné kauzy - kauza lekára prichyteného pri úplatku a prípad úmrtia rodičky aj s dieťaťom. V akom sú štádiu?

SkryťVypnúť reklamu

„Úplatkárska aféra, ktorá sa stala u nás, sa mohla odohrať v hociktorej nemocnici na Slovensku. Nie je podstatná nemocnica, ale osobnosť človeka, ktorý úplatok zoberie."

Predsa nechcete tvrdiť, že s úplatkami v tejto nemocnici či informáciami o nich ste sa nestretli.

„V takejto forme nie. Vždy to bolo len v rovine neoficiálnych informácií. Pokiaľ nikto nikoho nežaluje, nedá sa problém s korupciou riešiť."

Lekár, ktorý je obvinený z brania úplatku už pracuje, je to podľa vás v poriadku?

„Požiadali sme orgány činné v trestnom konaní, aby nám podali presnú informáciu o prípade aj otom, akým spôsobom vyšetrovanie prebehlo. Stanovisko od nich sme ale stále nedostali."

Aké opatrenia ste v súvislosti s tým prijali?

„Nejde priamo o nášho zamestnanca, tento lekár je zamestnancom lekárskej fakulty. O kauze sme informovali ministerstvo zdravotníctva, lekársku komoru, dekana lekárskej fakulty Pavla Traubnera ako zamestnávateľa doktora Martina Š. Je na ňom, ako bude na to reagovať, čo sa týka sankcií. Všetci zamestnanci našej nemocnice sú povinní riadiť sa pracovným poriadkom, kde je jednoznačne zakotvený zákaz prijímania úplatkov."

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je Martin Š. zamestnancom fakulty, stalo sa to vo vašej nemocnici. Čo ste urobili preto, aby sa to konkrétne u tohoto lekára nezopakovalo?

„Zopakovať sa to môže vždy. V tejto chvíli je lekár ešte stále z pohľadu zákona nevinný, ak bude odsúdený, tak, samozrejme, u nás ďalej činnosť vykonávať nebude. Zamestnanci nemocnice vedia, že zo strany vedenia je jednoznačná tendencia takéto prípady vyriešiť. V žiadnom prípade sa nebudú zakrývať. Vždy vymenujeme komisiu, ktorá prípad vyrieši, vyhodnotí a uzavrie aj s potrebnými konzekvenciami. Všetci zamestnanci to vedia a v dnešnej dobe, keď je ťažko sa zamestnať, si dávajú pozor, aby neurobili chybu."

Kto je teda v konečnom štádiu za týchto lekárov a za ich konanie, keďže pracujú v nemocnici, zodpovedný? Ako je zabezpečený vzťah medzi nemocnicou a fakultou?

SkryťVypnúť reklamu

„Zmluvy, ktoré máme uzatvorené s univerzitami, sú nevyhovujúce. V priebehu jedného-voch mesiacov uzavrieme novú zmluvu, kde sa presnejšie špecifikuje hierarchia a povinnosti všetkých, čo pracujú v nemocnici."

Jedným z protikorupčných krokov má byť možnosť zaplatiť si lekára.

„Ja túto aktivitu vítam. Možnosť zaplatiť si konkrétneho lekára je súčasťou reformy zdravotníctva, ktorú presadzuje minister Zajac. Pomôže to pacientom, lekárom aj nemocniciam. Ale je na rozhodnutí každého pacienta, či si priplatí. Starostlivosť však bude poskytovaná každému. Som jednoznačne náchylný k tomu, aby sa takáto služba mohla poskytovať."

To iste, ale predstavte si, že napríklad žena pred pôrodom oficiálne zaplatí päťtisíc korún a z toho určité percento dostane lekár. Myslíte si, že lekárom to bude stáť za to, aby napríklad po službe prišli k rodičke, pri ktorej strávia aj desať hodín a dostanú za to tisíc korún? Lekári to buď odmietnu, alebo sa poplatky a úplatky zvýšia - nemocnica dostane päťtisíc a lekár keš ďalších 4- až 5-tisíc.

„Je to vecou dohody medzi nemocnicou a lekárom a je na rozhodnutí každého lekára, či bude pracovať aj nad rámec svojich hodín. Možno v konečnom štádiu bude jeho príjem nižší, ako keby mal čierne príjmy, ale bude istý a legálny."

Ešte koncom októbra vo vašej nemocnici umrela rodička aj dieťa. Niekoľko dní po nešťastí ste medializovali stanovisko, podľa ktorého ošetrujúci lekár Juraj Š. nepochybil. Ten však dodnes v službe nie je. Prečo?

„Pokiaľ viem, v tomto prípade ešte neukončili vyšetrovanie orgány činné v trestnom konaní. Navyše - kauza je veľmi nepríjemná a má viacero rozmerov."

Aký bol teda záver komisie nemocnice?

„Pri ošetrovaní pacientky lekár dvakrát porušil nariadenie riaditeľa a nepostupoval štandardne."

Aké vážne bolo to porušenie?

„V interných predpisoch sa výslovne zakazuje ošetrovať pacientov v iných priestoroch ako na ambulanciách alebo centrálnom príjme. Aj preto je postavený mimo službu. Pokiaľ sa táto kauza neuzavrie, ani ju vykonávať nebude."

Súvisí smrť tejto ženy s porušením predpisov?

„Je možné že pri dodržaní štandardného postupu lekárom by sa situácia vyvíjala inak. Nám ale neprislúcha hodnotiť konanie vonkajších inštitúcií. Ak niekto poruší vnútornú disciplínu s takýmto následkom, musí byť postavený mimo službu."

Skúsme to inak, ak podľa záverov komisií lekár nepochybil, môže si dovoliť nemocnica mať takmer štyri mesiace lekára mimo služby? Lekára, ktorý nerodí, neoperuje? Nemocnici nechýba?

„Nie, nechýba. Máme tu kmeňových zamestnancov a zamestnancov LFUK a SZU. O tom, či treba zmeniť počty zamestnancov lekárskej fakulty, nerozhodujeme my, ale fakulta. Práve na tomto oddelení sa zdá, že sú počty trochu predimenzované."

Martin Š, zamestnanec fakulty, ktorý bol prichytený pri preberaní úplatku, však nemocnici zrejme chýbal, keďže je v službe.

„Pracuje u nás preto, lebo mu nebola dokázaná vina. Ja v tomto prípade nikoho neobhajujem, ani neodsudzujem, na to sú tu orgány činné v trestnom konaní."

Nemocnica v Ružinove je zrejme jediná v Bratislave, ktorá nerobí interrupcie. Môže si to ako štátne zariadenie dovoliť?

„Nedá sa povedať, že by sme vôbec nerobili interrupcie. Ak ide o ohrozenie zdravia, robíme ich."

Obmedzené interrupcie asi nie sú tým správnym riešením. Buď sa nerobia vôbec, alebo všetky. Či nie?

„Uvažujeme nad tým, že by sme toto nariadenie zmenili, pretože to nie je len otázka interrupcií ako takých, ale aj otázka ekonomická."

Kedy?

„Ťažko povedať, je to vec dohody s vedením kliniky, ale uvažuje sa nad tým."

Uvažujete aj o prenajímaní operačných sál súkromným lekárom ako o jednom z možných príjmov nemocnice, ako je to bežné vo svete?

„Nie!"

Košické fakultné nemocnice oznámili, že sa dostávajú do kolapsového stavu. Spoločne dlhujú 1,4 miliardy korún rôznym dodávateľom, ako je to s dlhmi ružinovskej nemocnice?

„Dlhy sa nám minulý rok o niečo zvýšili. V druhom polroku sa nám ale podarilo znížiť stratu o tridsať miliónov. Celková tendencia je znižovanie strát v nemocnici."

Jedným z najvýraznejších krokov reformy zdravotníctva v Bratislave bolo zlúčenie pôrodníc v novembri minulého roku. Bolo to pre nemocnicu výhodné?

„Sústreďovanie činnosti do väčších celkov vždy znamená zvýšenie kvality. Doteraz sa v meste rodilo na piatich-šiestich miestach, teraz sú v Bratislave tri pôrodnice. Jednoznačne som to privítal, viac práce znamená viac praxe a tým pádom lepšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti."

O koľko stúpol počet pôrodov?

„Ročne sme mali tak 1250 pôrodov, teraz budeme mať asi 25-percentný nárast."

Prvé informácie ale hovorili o vážnych problémoch, nedostatku zdravotníckeho materiálu, nedostatku lôžok na pôrodnici. Stretli ste sa s takýmito sťažnosťami pacientiek?

„Problém bol v tom, že poisťovne nezareagovali flexibilne a s presunutím pôrodníc sa nám adekvátne nezvýšili platby z poisťovní."

Takže tento stav by sa už tohto roku nemal opakovať?

„Budujeme ďalšiu pôrodnú sálu, v priebehu dvoch týždňov otvoríme nové oddelenie, ktoré bude poskytovať nadštandardnú gynekologicko-pôrodnícku starostlivosť. Celú prestavbu si financuje nemocnica."

Autor: Jana PaulovskáMARTIN KÓŇA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 805
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 459
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 459
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 278
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 147
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 781
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 380
  8. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 319
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


7
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


11
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 8
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 19
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 921
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 551
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 265
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 970
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 517
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 023
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 534
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 361
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťZatvoriť reklamu