Hiroki Nemoto (na snímke) na seminári v Bratislave predvádza jednu z techník aikida. Niekoľko rokov bol žiakom samotného zakladateľa aikida Moriheia Ueshibu. FOTO SME - PAVOL MAJER
Japonské bojové umenia pôvodne slúžili na boj o moc vo feudálnom Japonsku, ale aj ako sebaobrana. Slúžili takmer výlučne na usmrtenie nepriateľa. V tejto podobe sa i dnes uplatňujú pri výcviku ozbrojených zložiek. Začiatkom 20. storočia nastala zmena. Už nie je cieľom usmrtenie protivníka, ale predovšetkým dokonalé poznanie seba samého a neustále sebazdokonaľovanie.
Jedným z populárnych bojových umení, ktoré sa v Bratislave cvičia v niekoľkých kluboch, je aikido. Význam slova dostaneme po dešifrovaní slabík: ai - harmónia, priateľstvo, ki - životná sila, energia, duch, do - cesta. Aikido učí, ako najlepšie uviesť do harmonického vzťahu telo a ducha so zákonmi prírody.
Aikido je výnimočné tým, že v ňom ako v jednom z mála bojových umení neexistujú súťaže. Je to ucelený výchovný systém, kde techniky neslúžia na ublíženie protivníkovi, ale majú ho za cieľ iba zastaviť, aby nemohol pokračovať v útoku. Správnym a včasným vychýlením tela, svižnými a plynulými pohybmi sa napadnutý človek prispôsobí útoku a nechá vyplynúť silu útočníka naprázdno. Ten stratí rovnováhu a dostane sa pod kontrolu. Pre ľahšiu predstavu - aikido využil vo veľmi komerčnej podobe vo svojich filmoch aj Steven Segal. V Japonsku sa aikido v súčasnosti využíva aj na výcvik polície a vojska.
Nácvik techník aikida nie je len cieľom, ale prostriedkom na dosiahnutie sebapoznania. K tomu patrí aj uctievanie tradícií a možnosť zacvičiť si s majstrom, ktorý je hierarchicky najbližšie k samotnému zakladateľovi bojového umenia.
„Základným princípom každého bojového umenia by mala byť hierarchia, ktorá vychádza zo samurajských tradícií. Akýsi pyramídový systém, na ktorého vrchole je zakladateľ, potom jeho priamy pokračovatelia a ich žiaci," povedal Štefan Kurilla, ktorý aikido študoval pod vedením japonských majstrov priamo v krajine jeho vzniku.
Aby sa vyznávači aikida dostali čo najbližšie k zdroju, stretávajú sa na seminároch doma i v zahraničí, na ktorých sa učí každý od každého pod vedením učiteľov či majstrov, hierarchicky vyššie postavených.
Vraví sa, že jednotlivé techniky nielen v aikide sa dajú naučiť a neskôr využiť tak, ako to komu vyhovuje, a možno ich aj obohatiť o svoje vlastné nápady. „V poslednom období sa mnoho bojových umení začalo uberať až príliš športovým alebo komerčným smerom. Vytráca sa duchovná cesta a poznanie filozofie, ktorá k aikidu tiež patrí. Čím dlhšie sa mu venujem, tým viac sa mi zdá, že obohacovanie techník o vlastné nápady nie je potrebné. Najprv ho treba spoznať, ako ho vytvoril jeho zakladateľ, a potom človek pochopí, že nie je čo zlepšovať," dodal Štefan Kurilla.
Zakladateľom aikida je Morihei Ueshiba, ktorý sa narodil 14. decembra 1883 v Tanabe v Japonsku a už od raného detstva sa venoval bojovým umeniam a v období medzi rokmi 1920 až 1940 vytvoril sebaobranné bojové umenie, ktoré je výťažkom techník z viacerých japonských bojových umení. Ueshiba chcel pomocou aikida viesť ľudí k dobru a láske, a preto sa považuje za najjemnejšie bojové umenie. Po druhej svetovej vojne vznikla Medzinárodná federácia aikido, vďaka ktorej sa toto umenie začalo šíriť po celom svete. Bojové umenia naživo
Viacero bojových umení si môžete naživo vychutnať zajtra o 17.00 v Športovej hale na Pasienkoch, kde sa uskutoční večer bojových umení.
Vystúpia Wang Yingshen (Čína, tai-chi a wu-shu), Matiullah Karwandgar (taekwondo), dvanásťnásobný majster sveta vo formách Roman Volák, Ján Longa (karate), Štefan Kurilla (aikido). Diváci uvidia džudo, džiu-džicu, ving-tsun, iaido, jodo, freestyle karate a vystúpenie Tovarišstva starých bojových umení. Vstupenky stoja 140 korún a dajú sa kúpiť priamo v športovej hale v deň podujatia od 10.00. Predpredaj vstupeniek je aj vo fitnescentre na Vranovskej 4 a v predajniach Intersport (Polus), O'Neill a Chiemsee (Aupark) od 10. februára. Informácie na www.wa.sk.
ADRESÁR
Kurilla dojo
Kontakt: Štefan Kurilla,
64 77 93 31, 0905 612 928, kurilla@kurilla.sk, www.wa.sk
Miesto tréningov: Dúbravka - ZŠ Pekníkova, Staré Mesto - TJ Sokol - Sokolská 1, Petržalka - Vranovská 4, Karlova Ves - ZŠ Veternicová, Lamač - športová hala - Na Barinách 14
Klub Aikido pri ŠH Mladosť
Kontakt: www.aikido.sk
Miesto tréningov: Športová hala Mladosť, Trnavská cesta 39
Aikido škola Bratislava
Kontakt:
Martin Matzenauer,
0905 537 768,
matzenauer@mah.sk;
roman.lamos@balcab.ch
Miesto tréningov: v Istropolise, Trnavské mýto 1 (bočný vchod)
Aikido dojo Bratislava
Kontakt: Patrik Halo,
patrik.halo@stonline.sk,
0903 254 445;
Richard Kováč,
richard.kovac@mailbox.sk,
0905 619 297, www.aikidojo.sk
Miesto tréningov: Športová hala Mladosť, Trnavská cesta 39
Haiko dojo Slovakia
Kontakt: www.haiko.sk
Miesto tréningov: Chemicko-technologická fakulta STU, Radlinského
Misogi dojo
Kontakt: Juraj Ortuta,
0907 563 063,
army@post.sk,
www.aikikai.sk/bratislava/
Miesto tréningov: ŠD Juraja Hronca („bernolák")
Viac informácií sa záujemcovia dozvedia na adresách www.aikikai.sk, www.aikidosaa.sk, www.aikido-slovakia.sk, www.aikido.sk