Hádzaná sa hrala aj na futbalovom štadióne Slovana. FOTO - ARCHÍV MÚZEA
Z HISTÓRIE ŠPORTUAj keď medzinárodnú hádzanú s 11 hráčmi pestovali bratislavské nemecké kluby už v roku 1940, hra sa prakticky rozšírila až o dva roky neskôr. Vo februári 1943 sa uskutočnilo v reštaurácii Smíchovský dvor valné zhromaždenie, na ktorom zvolili nových funkcionárov zväzu. Vtedy bol zmenený jeho názov z pôvodného Slovenského handbalového zväzu na Slovenský zväz hádzanej.
Jediný ročník i víťaz
V tom istom roku sa začala hrať dlhodobá majstrovská súťaž v handbale, ktorej účastníkmi sa stali bratislavské kluby DSK (Deutscher Sportklub), DTV (Deutscher Turnverein), ŠK, ŠK Slovan, ŠK Vas, PTE a VŠ. VŠ klub po niekoľkých zápasoch zo súťaže odstúpil. Premiérovým i posledným víťazom zároveň sa stal DSK Bratislava. Blížiaci sa front i vypuknutie Slovenského národného povstania zastavilo načas aj športový život v hlavnom meste.
Po vojne sa opäť športovalo
Už krátko po oslobodení v roku 1945 bolo vidieť na futbalových trávnikoch nielen futbalistov, ale aj handbalistov. Návrat na ihriská v Bratislave zaznamenala česká hádzaná. Opäť ju hrávali v ŠK, vznikli aj nové kluby VŠ či TKNB. Hádzanári vybehli na plochy v Petržalke. V septembri 1945 sa stretli v českej hádzanej výbery Slovenska a Moravy s výsledkom 0:9 a v odvete, ktorá sa hrala v Zlíne koncom mesiaca, dominovali opäť Moravanky 14:4. Zdalo sa, že česká hádzaná si na Slovensku vydobyje stratené pozície, ale nestalo sa tak.
Českú hádzanú „nevyviezli"
V roku 1946 vznikol turnaj O Pohár SNP, na ktorom hrali ženy českú hádzanú a muži handbal. Slovenský zväz hádzanej sa vtedy prieniku českej hádzanej na Slovensko nebránil. Spolu s českým zväzom zorganizoval spoločný trénerský kurz českej hádzanej v Zubří v apríli 1946, na ktorom mala zastúpenie aj Bratislava. Tlač vtedy zdôrazňovala, že prioritnou požiadavkou bol úspešný vývoz českej hádzanej do sveta. Obraz o českej hádzanej podal článok z decembra 1946 v športovom týždenníku Ruch: „V záplave medzinárodných udalostí všetkých športov nám bolo akosi ľúto našej hádzanej. Zostávala popoluškou, nikdy sa nikam nedostala a nikdy ju nikto neprišiel navštíviť, hrala si svoju ligu, bojovala s ťažkosťami hlavne finančného rázu."
Zvíťazil tretí šport
Pod vplyvom celoeurópskeho vývoja hádzanej sa razantne začala presadzovať moderná medzinárodná hádzaná so siedmimi hráčmi. Začalo sa tak diať na sklonku 40-tych rokov 20. storočia a najmä v prvej polovici 50-tych rokov. U nás sa ešte niekoľko rokov hrali tri druhy hádzanej - česká, jedenástkový handbal a hádzaná so siedmimi hráčmi. Často tak dochádzalo k nedorozumeniam, pretože zástancovia jednotlivých modifikácií sa snažili presadiť iba tú svoju hádzanú. IGOR MACHAJDÍK
(Pripravujeme v spolupráci s Múzeom telesnej kultúry.)