Desať bratislavských gymnázií sa zapojilo do „Green debate". Environmentálny projekt sa začal včera prvou prednáškou o globálnych environmentálnych problémoch. „Prednášky aj celá debata na školách budú v prvej časti v angličtine," povedal Martin Menkyna z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne. Dodal, že tento jazyk si vybrali, pretože angličtina je médium, v ktorom sa diskusie na environmentálne témy vedú po celom svete a v tomto jazyku je aj najviac materiálov, z ktorých sa vraj dá prehľad o súčasných globálnych problémoch životného prostredia získať.
Po úvodných prednáškach, samoštúdiu a debatách v triedach bude aktivita gymnazistov smerovať ku konkrétnym bratislavským problémom a pokračovať v slovenčine. Medzi témami, ktorým sa budú venovať, budú napríklad zvieratá v meste, Bratislavský lesný park, vtáčia kriminalita, obnoviteľné zdroje energie či rieka Dunaj.
„Študenti budú ako aktivisti navštevovať mimovládne organizácie Sloboda zvierat, Bicyba či Bratislavské regionálne ochranárske združenie. Celý projekt vyvrcholí kampaňou, ktorou sa budú snažiť zainteresovať do problémov mesta verejnosť a celobratislavskou diskusiou," povedal Martin Menkyna.
„Zelenú debatu sme privítali, pretože sa snažíme, aby na školách bola aj humánna výchova," povedala Renáta Konečná zo Slobody zvierat. „Chceme vychovať generáciu, ktorá by nepotrebovala útulky pre zvieratá."
Tina Gyarfášová a Petra Malovičová z Gymnázia Metodova za najpríťažlivejšie na environmentálnom projekte Green debate považujú práve to, že debatovať sa bude v angličtine.
Do projektu sa zapojili päťčlenné kolektívy z desiatich Bratislavských gymnázií. Projekt environmentálnej výchovy organizuje jedna z komerčných spoločností v spolupráci s mimovládnymi neziskovými organizáciami - Daphne, Sloboda zvierat, Spoločnosť pre ochranu vtáctva, Bicyba a Bratislavské regionálne ochranárske združenie. (japa)