Riaditeľka Základnej školy na Záporožskej ulici Marta Nováková sa obáva, že pre jej školu bude výška normatívu nízka. Myslí si, že nové financovanie speje k tomu, aby prežili len kolosy, čiže školy s veľkým počtom žiakov. Ministerstvo školstva odhaduje, že priemerne na základnú školu vyjde normatív na 23 208 korún.
„Normatív nám napočítal o 22 percent menej ako v minulom roku napriek tomu, že plníme učebné plány na 100 percent a máme maximálny počet študentov na kapacitu priestorov," hovorí Peter Čerman, riaditeľ konzervatória. Zvlášť krikľavý je podľa neho rozdiel v nákladoch na prevádzku. „Tento rozdiel je nižší až o 29,7 percenta oproti minulému roku. Pritom vyučujeme denne v troch budovách štrnásť hodín a v sobotu štyri hodiny v jednej z nich."
Riaditeľka Gymnázia J. Papánka na Vazovovej ulici Gabriela Dorňáková povedala, že ak by dostala aspoň priemerne 24 882 korún na žiaka, tak s financiami vydrží s odretými ušami. Hlavným pozitívom normatívu podľa nej je, že školy začnú o žiakov bojovať, no na druhej strane sa obáva, aby sa nesnažili umelo zvyšovať počty žiakov. V súčasnosti na Gymnázium J. Papánka chodí 743 žiakov do 22 tried. Priemer na jednu triedu je necelých 34 žiakov, čo je maximálne odporúčaný počet.
„S mzdovým normatívom ako-tak vystačíme. Na prevádzku školy nám však zostanú len dva milióny korún, pričom za rok zaplatíme 1,5 milióna len za kúrenie. Naša škola má 500 žiakov a myslím, že keď sa peniaze prideľujú „na hlavu" žiaka, problémy s prevádzkou budú mať všetky odborné stredné školy, kde chodí menej ako 650 žiakov," povedal Július Sloboda, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej na Kvačalovej ulici. (japa,sita)
Priemerný normatív na žiaka základnej školy predstavuje v tomto roku 23 208 korún. Na gymnáziách to bude 24 882 korún. Na stredných odborných učilištiach sa výška normatívu na žiaka pohybuje od 35 700 do 36 564 a na stredných odborných školách od 32 356 do 33 223. Najvyšší normatív - v rozpätí od 75 393 do 76 256 korún dostanú v tomto roku na jedného žiaka konzervatóriá.