História tohoto športu siaha do obdobia po druhej svetovej vojne. Americká firma Frisbee vtedy vyrábala koláče, ktoré predávala na plytkých hliníkových podnosoch okrúhleho tvaru. Keď videl podnikavý J. Morisson, ako študenti prázdnymi podnosmi hádžu, dostal nápad, ktorý mu pomohla rozvinúť nastupujúca éra plastických hmôt. Mnoho rokov sa tvar a veľkosť taniera vylepšovali a v roku 1959 si jeho vynálezca dal patentovať tanier pod menom frisbee. Rovnako sa začal nazývať aj šport, ktorý v osemdesiatych rokoch prenikol aj do Európy. Prvé majstrovstvá sveta boli v americkej Pasadene (1974).
Prvou verejnou prezentáciou hier s lietajúcim tanierom na našom území bola spartakiádna skladba starších žiakov v roku 1980. Ďalšie oživenie prišlo až o desať rokov neskôr, keď doviezli taliansky vysokoškoláci do Prahy niekoľko tanierov a základné metodické materiály a predviedli hru ultimate na Strahove.
V Bratislave sa lietajúci tanier frisbee objavil približne v roku 1991 vďaka americkým lektorom. Tu vznikali aj prvé družstvá. V roku 1996 vznikla Slovenská asociácia frisbee a hráčska základňa sa začala rozrastať. V súčasnosti sa frisbee vyučuje aj na FTVŠ ako povinne voliteľný predmet.
„Na Slovensku máme šesť družstiev, jedno v Zlatých Moravciach, ostatné v Bratislave. Súťaž hrávame formou turnajov na futbalových ihriskách, ale existuje aj plážová podoba frisbee na piesku a organizujú sa aj halové turnaje. V roku 2000 sa Slovensko po prvý raz zúčastnilo na majstrovstvách sveta a umiestnilo sa ako najlepší nováčik na 13. mieste. Vlani vyhralo Slovensko stredoeurópsku ligu a získalo právo hrať vo svetovej. No pre nedostatok peňazí sa jej, bohužiaľ, nezúčastníme," hovorí Zuzana Bartošovičová z tímu Discorders Bratislava. Jedinečnou črtou frisbee je duch hry (spirit of the game), ktorý bráni nešportovému správaniu. Vo frisbee neexistujú rozhodcovia. Po zápase sa zvyknú hráči oboch družstiev postaviť do kruhu a rozhovorom o zápase či zaujímavých momentoch zvýrazniť svoj fair play postoj k súperovi. Na každom turnaji sa vyhlasuje cena Spirit of the game pre najčestnejšie družstvo. Súperi na ihrisko ako priatelia prichádzajú a ako priatelia odchádzajú.
Každý záujemca si môže prísť pozrieť tréningy bratislavských družstiev. Vo štvrtok v hale Mladosť od 18.00 do 19.00, v piatok v telocvični Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Mlynskej doline od 19.30 do 21.30, v nedeľu v hale FTVŠ UK na Lafranconi od 13.00 do 15.00 a rovnako v nedeľu v hale na Jégého ulici od 17.00 do 19.00.
Kontaktná adresa:
andrej.adamcik@zmail.sk
Disciplíny frisbee
Svetová asociácia dnes rozlišuje viacero rôznych disciplín. Najrozšírenejšou je ultimate. Hrajú spolu dve sedemčlenné družstvá na ihrisku s dĺžkou 64 m a šírkou 36 m. Na oboch stranách ihriska sa nachádzajú 23 m dlhé koncové zóny. Cieľom hry je skórovať, chytiť tanier v súperovej zóne. Ten sa pohybuje len prihrávaním medzi hráčmi, nesmie sa s ním bežať. Víťazí tím, ktorý získal viac bodov. Z individuálnych disciplín sú populárne: hod na diaľku, hod na cieľ či freestyle (voľná zostava). Najmä v Amerike je obľúbená disciplína canine frisbee. Pod týmto nezvyčajným názvom sa skrýva vystúpenie dvojíc - človeka a psa.