
„Predpokladáme, že sa nám podarí prilákať okolo 15 osemveslíc z okolitých krajín, no symbolicky si celú, asi 50-kilometrovú trať budú môcť vyskúšať vodáci aj na menej početných lodiach," povedal Alexander Dénes, generálny sekretár Slovenského veslárskeho zväzu. „V úvodnom ročníku naozaj nepôjde o víťazstvo. Ide o to, aby sme podujatie odštartovali. Jeho druhý ročník už by mal byť presunutý na jesenné obdobie, keď sa jazdí predovšetkým na osemvesliciach, aby zapadal aj do medzinárodného veslárskeho kalendára," pokračoval.
Kedže sa Memoriál Ferdinanda Martinenga uskutoční v čase vstupu Slovenska do Európskej únie, bude venovaný dvom menám. Grófovi Richardovi Coudenhoveovi-Kalergimu a Robertovi Schumanovi, ktorí sú považovaní za významných iniciátorov myšlienky spoločnej Európy.
Trojdňové podujatie začne 14. mája stretnutím účastníkov v Bratislave, odkiaľ sa aj v historických veteránoch vydajú do Komárna na Nádvorie Európy.
O deň neskôr sa historická kolóna presunie do Viedne. Oficiálny štart pretekov bude vo Freudenau, cieľ pri Aušpici v Bratislave.
Narodil sa v Záhrebe ako potomok šľachtického talianskeho rodu. Podľa tradície sa v jeho rodine pestoval šerm, a tak už v sedemnástich rokoch získal diplom akademického šermiarskeho majstra. Ako 23-ročný prišiel do Bratislavy. Neskôr založil Prvú šermiarsku a telocvičnú školu a presadzoval vyučovanie telocviku do škôl. Krásu pohybu sa snažil predstaviť aj širokej verejnosti, a tak postupne pomohol založiť Bratislavský veslársky klub (1862), zorganizoval telocvičný klub PTE (1880), kde sa robilo plávanie, futbal, atletika či šerm.
Pre Bratislavu bola významná aj jeho aktivita pri zakladaní Dobrovoľného hasičského a záchranárskeho zboru, ktorého sa stal v roku 1867 prvý kapitánom. Prostredníctvom spolku Humanitas podporoval chudobných študentov bez rozdielu vierovyznania.