Röntgen na Cukrovej ulici nefunguje už od 15. novembra. Napriek tomu sa ešte aj dnes stane, že sem posielajú niektorí praktickí lekári svojich pacientov na vyšetrenie. FOTO SME - PAVOL MAJER
V rámci redukcie zdravotníckych zariadení bola minulý rok medzi siedmimi budovami zrušená a na predaj určená aj budova bývalej polikliniky Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb a štítkovacie stredisko na Cukrovej ulici. Napriek tomu sa ešte aj dnes stane, že sem posielajú niektorí praktickí lekári svojich pacientov na vyšetrenie. Röntgen na Cukrovej ulici pritom nefunguje už od 15. novembra a sedem lekárov-špecialistov, ktorí pracovali na poliklinike na Cukrovej, delimitovali na iné pracoviská v rámci Bratislavy.
„Prístrojová technika na Cukrovej bola vyše tridsaťročná a zastaraná. Dnes sa používajú oveľa kvalitnejšie röntgenové prístroje a nezaťažujú pacientov takou dávkou rádioaktivity ako štítkovanie. Pribudli tiež iné spôsoby vyšetrenia, napríklad tomograf. Zariadenie z Cukrovej sme ani nepreniesli do žiadnej polikliniky či nemocnice. Bolo zastarané a nepoužiteľné," hovorí riaditeľ Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb Richard Demovič. Štítkovanie považovali lekári len za takzvané prvé sito a ak snímka naznačila nejaký nález, musel ísť pacient ešte aj tak na ďalší röntgen pľúc.
Röntgen pľúc rádiofotografickým štítkovaním sa robil najmä po druhej svetovej vojne, keď bol vysoký výskyt tuberkulózy. Dokonca existovali aj mobilné jednotky, ktoré monitorovali výskyt tejto choroby. Idea centrálneho pľúcneho röntgenu je podľa Demoviča tiež nesprávna. „Je to zbytočné, dnes je röntgen štandardnou výbavou všetkých polikliník a nemocníc v Bratislave. Pľúca röntgenujú v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach, v nemocnici v Ružinove, v Nemocnici u milosrdných bratov, v Ústave srdcových chorôb, Vojenskej nemocnici či vo Fakultnej nemocnici na poliklinike v Petržalke či poliklinike v Karlovej Vsi.
JANA PARKROVÁ